логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

20 март 2012

 


Лаптоп и таблет компјутерите се повеќе се слични
Како што таблет-компјутерите стануваат се повеќе популарни меѓу корисниците, така се зголемуваат и барањата за поголем број функции, па веќе нема разлика меѓу овие уреди


Малите разлики меѓу лаптоп и таблет ќе станат уште поочигледни кога кон крајот на годината ќе се појави Виндоуз 8 и ќе го донесе својот Метро интерфејс, осмислен за екрани чувствителни на допир, смета Рош Рубин од НПД.

Тој тврди дека целата индустрија загази на туѓа територија. Андроидот го најде својот модус кога се во прашање дуал-бот уредите како што е ВјуСоник Вјупад таблет.

Од друга страна, Виндоуз 8 ќе намами голем број производители во своите понуди да додадат таблет, темелени на мобилни уреди бидејќи оперативниот систем е замислен за мобилни телефони. Кога ќе се објави следната генерација на оперативниот систем Виндоуз, суштината на новините ќе бидат додатоците за десктоп и мобилните платформи. Епл е веќе на овој пат, сметајќи дека додава карактеристики на ИОС во своето најново издание на Mac OS X. 

Чувствителност на допир

Физичката функционалност е следната точка на конвергенција. Ноутбук корисниците сакаат карактеристики кои се достапни на таблет компјутерите, како што се чувствителност на допир, додека корисниците на таблет компјутерите однапред се радуваат на карактеристиките кои обично се достапни кај лаптоп компјутерите.

Рубин наведува дека забележана е голема продажба на Блутут тастатури за таблет компјутери, бидејќи непостоењето на тастатура е одлучувачка карактеристика на повеќето таблет компјутери, кои се достапни на пазарот. Имајќи го предвид фактот дека се зголемуваат содржините за таблет, корисниците бараат поголем број опции за внесување на информации и поголеми екрани.

Кориснички интерфејс

Рубин се осврна и на потребата, производителите да почнат да ги земаат предвид повеќекратните шаблони на употреба, посебно кога се работи за фактот дека Виндоуз 8 ќе опфати кориснички интерфејс кој одлично се согласува со начинот на внесувањето по пат на допир, потенцирајќи дека меѓу корисниците кои бараат нов таблет, големината на екранот и тастатурата се две главни карактеристики врз чиј основ се донесува одлука за купување.

Посебно и поради фактот дека добрата продажба на Киндле Фаер немаше негативно влијание на АјПад, Продажбата на овој уред не се намали по појавувањето на Киндле Фаер, напротив таа има се подобри резултати. Рубин смета дека ултрабук компјутерите се еден вид катализатор во целата оваа состојба, а се осврна и на активностите на компанијата Интел во овој сектор. Интел планира да создаде голем број можности на полето на таблет компјутерите, како и тоа дека ќе ги позиционира утрабук уредите така да се судрат со компјутерскиот свет. вз/11:23Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »