логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Соработката во сите дејности на културата и меѓу институциите на Македонија и Хрватска, особено во книжевноста, е на високо ниво и е конкретизирана низ голем број размени и гостувања на театри, изложби, проекти во областа на заштитата на културното наследство, оценија вчера во Загреб министерките за култура на двете земји, Елизабета Канческа-Милевска и Андреа Златар-Виолиќ  
   


  
Елизабета Канческа-Милевска / Андреа Златар-Виолиќ

По средбата Канческа-Милевска, која е во прва официјална посета на Хрватска, истакна дека е уверена оти соработката ќе продолжи и уште повеќе ќе се интензивира со активностите поставени во Програмата за соработка во културата за 2012-2015, која беше потпишана лани во Дубровник.

- Разговаравме и за издавачката дејност и за соработката во преводите на дела на македонски и на хрватски автори. Таа е на високо ниво и се надевам дека ќе продолжи и натаму - рече Канческа-Милевска.
Хрватската министерка за култура Златар-Виолиќ истакна дека разговарале за одделни проекти, но и за важноста на контактите на институциите што ги реализираат.

- Особено ни е важен континуитетот во претставувањето на современата хрватска книжевност на македонски јазик. Има цела низа теми од современиот живот, а литературата и филмот се меѓу моделите што, всушност, ни зборуваат за тие заеднички теми - рече Златар-Виолиќ, која по професија е книжевник.

Тие се согласиле и за важноста за управување со културата и ставање на културното наследство во функција на туризмот. Таа го истакна своето задоволство што многу македонски уметници ќе гостуваат во Хрватска, меѓу кои е и гостувањето на режисерот Александар Поповски на театарскиот фестивал во Бриони.

 

Нова МакедонијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Свети Јован Крстител е и икона и почеток на тајната на новозаветното и есхатолошко свештенство, и почеток на крајот на старозаветното: „Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти...

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

« »