логоFacebookTwitterYouTubeeMailФРАНЦУСКИОТ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР СТАНА ИНСТИТУТ


Со електронски книги на кафе во Париз


Преуреден, модернизиран и со нови идеи, Францускиот културен центар од вчера е преименуван во Француски институт во Скопје. За сите оние што ќе сакаат подобро да се запознаат со Франција, нејзиното културно наследство, јазикот и секојдневието ќе бидат понудени нови можности.

"Со оваа модернизација сакавме да се обратиме, пред се, на младата публика. Затоа се фокусиравме на медиумите за ширење на културата што тие секојдневно ги користат: интернет, ЦД, ДВД. Физичката модернизација на Институтот е, всушност, само првиот чекор. По него следи комплетната реорганизација на нашата веб-страница и воспоставување на платформа за позајмување на електронски книги што ќе ни овозможи да ја рашириме француската книга на целата територија на Македонија преку интернет-преземање од дома. Овие чекори ќе бидат завршени во текот на летото 2012 година", истакна амбасадорот на Франција Жан Клод Шлумберже.

Министерката за култура на РМ Елизабета Канческа-Милевска, пак, го истакна значењето на соработката со Францускиот културен центар, сега веќе Институт.

"Благодарение на оваа соработка во Македонија ги проследивме гостувањата на познатиот француски театар "Шало" со светски познатиот режисер Антоан Витез, театарот од Марсеј, изложбата на литографии на Марк Шагал, отворањата на Младиот отворен театар со неповторливите претстави на "Пластисиен волан" и трупата "Малабар", Фестивалот на француски филм во Охрид годинава ќе го прослави својот петгодишен јубилеј, гостувањата на Клод Лелуш и Шарл Азнавур..., а секоја година се обезбедуваат и стипендии за десетина македонски студенти"
Со настанот почна и одбележувањето на Месецот на франкофонијата, кое ќе биде одбележано со гостувањето на виолончелистот Готје Каписон, отворање на Неделата на франкофонскиот филм, изложбата на фотографии за Париз, концерти...Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »