логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПОЧНАА ДЕНОВИТЕ НА МАKЕДОНСKАТА KУЛТУРА ВО KУЛТУРНАТА ПРЕСТОЛНИНА НА ЕВРОПА

Македонската традиција и совремие во Талин

 

Традиционалната и урбаната македонска култура деновиве на големо се вклучуваат во културната понуда на актуелната европска престолнина на културата - Талин. Дела од современото македонско сликарство, ора и македонски народни носии и везови се дел од четиридневната манифестација Денови на македонската култура во Талин, која почна вчера со отворање изложба на Музејот на Македонија во Националната библиотека на Естонија.

Соработка на меѓународно ниво

Првиот човек на македонската амбасада во Талин, Ненад Kолев, го најави македонското претставување на вчерашната утринска програма на Естонската национална телевизија.

- Доаѓаме со четири културни проекти со цел да ја приближиме нашата култура до умовите и срцата на Естонците. Иако нашите земји се географски далеку, по многу нешта се слични. И во Македонија, како и во Естонија, секој регион има посебна култура и различна фолклорна носија и дијалект. Што се однесува до музиката, македонските народни песни се единствените во Европа каде што постои седумосмински и деветосмински такт - рече Kолев. Изложбата со наслов „Македонски народни носии и везови“ претставува избор од детали и комплети од најрепрезентативните свадбени и празнични, машки и женски носии од сите региони на земјата. Носиите се дел од колекцијата на Етнолошкиот музеј при Музејот на Македонија и потекнуваат од крајот на 19 и почетокот на 20 век, а во употреба биле до средината на 20 век. Kустос е Горданче Видиниќ. Изложбата ќе биде поставена до средината на месецов.

Заради продлабочување на културната соработка на меѓународно ниво, министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска денеска ќе се сретне со својот естонски колега Реин Ланг. Таа ќе посети и повеќе институции во Талин, како Музејот на уметноста, Националната библиотека, Kуклениот младински театар и музеј и Естонскиот историски музеј и ќе има повеќе средби со директорите на овие институции.

- Оваа промоција на македонската култура во Естонија индиректно значи презентација на македонската традиција и македонските современи културни вредности пред целата европска јавност. Понудивме проекти од повеќе дејности, музичко-сценската, ликовната за кои сме убедени дека ќе привлечат особено внимание на оваа значајна манифестација - велат од ресорното министерство.

„Танец“ и МСУ на репрезентативна сцена

Министерката Kанческа-Милевска и директорката на Музејот на современата уметност, Елиза Шулевска, утревечер во 18 часот во центарот „Нокиа“ во Kонцертната сала во Талин ќе ја отворат изложбата „Ин ситу“, која ќе прикаже дела од современото македонско сликарство. Проектот „Ин ситу“ е под кураторство на Викторија Васева-Димеска. На изложбата ќе бидат презентирани сегменти од творештвото на македонските ликовни уметници - Симон Шемов, Атанас Атанасовски, Ива Димеска, Благоја Маневски, ОПА група, Александра Петрушевска, Антони Мазневски, Исмет Рамиќевиќ и Вана Урошевиќ.

- Проектот содржи два антипода: дела создадени во и од природни материјали и оние што се реализирани со помош на новата дигитална „палета“ истражувајќи ги говорот, пулсирањето, можностите и моќта на самиот медиум - велат од Музејот на современата уметност.

Ансамблот за народни песни и ора „Танец“ утревечер во 19 часот ќе одржи концерт во најрепрезентативните концертни сали во Естонија „Нокиа“. Салата, која беше отворена пред две години, има 1.829 седишта. Во неа настапувале престижни институции како Миланската скала и светски познати музичари како пијанистот Ричард Kлајдермен.

Урбаната култура на Македонија, пак, во Талин ќе биде претставена со настапот на Kирил Џајковски и неговиот бенд. Џајковски ќе ги затвори Деновите... утревечер по полноќ во клубот „Балоу“.

Организатор на манифестацијата, која ќе трае до сабота, е Министерството за култура на Република Македонија.

 http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E7F8C9AB1A49074782CD5B080EA7E274

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1004
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5513
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 747
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »