логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка    
  
Технолошкиот развој овозможи многу бенефиции во однос на квалитетот на современото живеење. Не би можеле да замислиме живот без струја, апарати во домаќинството, телевизија, радио, компјутери, Интернет, но и без комуникација преку мобилната телефонија. Зад нас е времето кога пишувавме разгледници, писма, кога чекавме во редови пред поштенските телефони за да се јавиме дома некаде од светот. Но како и секоја нова технологија така и мобилната не е без ризик. Многуте регистрирани странични ефекти од употребата на овие мали и полезни алатки, а особено влијанието на нивните базни станици врз здравјето на живите организми наложија поопсежни научни студии во оваа насока.
Веќе трета година тече научен проект за влијанието на електромагнетните бранови врз здравјето, во кој се вклучени десетина земји од старата Европа, а кој е финансиран од Брисел. Како учесник на овој меѓународен проект, чувствувам обврска да укажам на некои досегашни откритија битни за здравјето на луѓето, особено за децата.

Документирани се ефектите од влијанието на базните станици врз животните: смалена млечност на кравите, спонтани абортуси и мртвородени животни, хромозомски оштетувања, смалување на популацијата на пчели или птици во нивната околина итн. Од друга страна, постои сигурна евиденција за појава на леукемија, лимфоми или друг вид карциноми кај луѓе што долго живеат во близината на базни станици. Најголем аларм за штетното влијание на мобилните телефони даде епидемиолошката студија на Каролинската болница во Стокхолм, која укажа на појава на тумори во главата на онаа страна на која се допира мобилниот телефон. Следните големи епидемиолошки студии главно од северните (најмногу развиени) земји укажаа дека е огромен процентот на хиперсензитивни реакции од користењето на мобилните телефони. Такви се растројство на сонот, смалување на концентрацијата и вниманието, главоболки, чувство на зуење во главата, нелагодност итн.

Нашиот тим направи едно опсежно истражување за користењето на мобилните телефони кај младите (школски деца и адолесценти) и појавата на вакви хиперсензитивни реакции. Резултатите покажаа дека 96,26 отсто од нашите деца во средните училишта користат мобилен телефон. Најчести апарати што се користат се од фирмите „Сони Ериксон“, „Нокиа“, „Самсунг“ и „Моторола“. Видот на телефонот е важен поради разликите во степенот на зрачењето. Од друга страна, 85 отсто од децата го користеле мобилниот во времетраење над три години. Притоа, над 50 отсто деца го користат телефонот најмалку 10 пати на ден, а должината на користењето е над 10 минути. И кај македонските деца во огромен процент се регистрирани хиперсензитивни реакции поврзани со мобилните телефони како: појава на главоболки, растројство на сонот, црвенило на лицето, смалување на концентрацијата, смалено помнење.
Понатамошните истражувања покажаа дека мобилните телефони емитуваат електромагнетни фреквенции слични како оние што се присутни во нормалното ЕЕГ кај луѓето, при што е можна интерференција, а со тоа сигурни ефекти врз функционирањето на централниот нервен систем. Долгогодишниот ангажман со квантитативно ЕЕГ-мерење кај деца со разни растројства ни дава за право да претпоставиме дека влијанието на мобилните телефони значи промена на нормалната мозочна активност. Заради овие, но и многу други сознанија од студиите посветени на оваа проблематика, Светската здравствена организација постави задача да се испитаат штетните влијанија на мобилните телефони, особено кај младата популација - децата.

Како основни препораки за намалување на ризиците од користењето на мобилните телефони, а кои произлегоа од студиите се следните:

-Изберете телефон со минимални вредности на зрачење (тие се означени во сертификатите за телефонот);
- Телефонот држете го на дистанца од главата (да се користат говорни слушалки, блутут, сетови за глава);
- За долги разговори користете фиксни, а не мобилни телефони;

- Мобилниот телефон носете го во ташна, а не во близина на телото, особено ако сте во движење (во сообраќај). Ова особено важи за машките деца кај кои носењето мобилни во џебовите на панталоните предизвикува смалување на квалитетот на сперматогенезата;

- Кога сте во автомобил, активирајте го спикерот, или користете мобилен телефон со екстерна антена;
- Кога чекате врска, не држете го телефонот близу до главата;

- Не го користете телефонот кога врската е слаба (не во лифт, во тунел и сл.);

- Користете СМС наместо да зборувате;

- Разговорите да ви бидат што пократки (да не зборувате со саати);

- Ако сте користеле телефон подолго време, тогаш треба да имате пауза барем два часа до следното зборување.

Сите овие упатства дискретно потврдуваат дека мобилните телефони не се без ризик по здравјето, меѓутоа индустријата е толку моќна што научниците не се во состојба да ја забранат нивната употреба.
Особено е битно сознанието дека овие ризици стануваат уште поголеми кога корисниците се под стрес, зашто настанува синергизам на влијанието на стресот и влијанието на самите телефони врз функциите на човечките системи/органи, па можноста да се развие психосоматска болест е многу поголема.
Живеењето под стрес (а таков е главно современиот стил на сите вработени) ја мултиплицира штетноста на оваа технолошка алатка.

Фактот што децата се во процес на растење, нивниот череп е потенок, а множењето на ќелиите е многу побрзо отколку кај возрасните, налага сите предострожности да се направат за неколкупати повеќе, кога мобилни телефони користат деца. Заради тоа, пред неколку години во САД се забрани продажба на мобилни телефони со слики на Дизниевите јунаци, со што привлечноста кај децата драстично се намали.

Авторката е универзитетски професор и дипломиран психолог
  
   
Автор: Проф. д-р Нада Поп-Јорданова 

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11911945178&id=13&prilog=0&setIzdanie=22426

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 31, 2023

Промоција на Речник на медиумска писменост

Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се појавија во дигиталната ера и новите начини на комуникација, со развојот на медиумите и со појавата на нови алатки и активности во онлајн-сферата. Целта за неговото…
Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 580
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 904
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1345
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »