логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Москва, 16 октомври 2011 (МИА) – Во Москва синоќа свечено беа отворени Деновите на македонската култура во Русија, со концерт во реномираниот Конзерваториум „Чајковски“, на кој со Московската филхармонија како солисти настапија оперските уметници Ана и Игор Дурловски.

Манифестацијата, која ќе трае до 18 октомври, ја отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која ги нагласи пријателските односи меѓу Македонија и Русија, посебно во областа на културата.

-  Оваа ноќ во Москва е историски датум со неизбришливо значење за руско-македонските духовни односи, кои ги одбележуваат епохите од свети Кирил и Методиј до свети Климент и Наум и градот Охрид како словенски Ерусалим, од каде што рускиот кнез Владимир пред повеќе од илјада години го пренел  вечниот пламен на христијанската љубов што трае до ден-денес, рече Канческа-Милевска.

Во своето обраќање таа ги спомна културните врски со Русија на најистакнатите творци и интелектуалци  во македонската култура и наука.

- Големиот македонски поет Константин Миладинов ја напишал својата митска песна „Т’га за југ“ во Москва; македонскиот книжевник и преведувач  Рајко Жинзифов целиот свој живот му  го посветил на руско-македонското зближување; првиот македонски митрополит Партенија Зографски, со своите дела го одбележал историскиот сон на руско-македонското духовно единство.  Григор Прличев, вториот балкански Хомер, ја напишал првата пансловенска граматика во Македонија, а врвниот интелектуалец на македонската национална политичка  револуција,  Мисирков, ги поврзал своите визии за модерна Македонија со својата безгранична љубов спрема Русија во своето капитално дело „За македонцките работи“, истакна министерката за култура.

Канческа-Милевска посочи и дека минатогодишните Денови на руската духовна култура во Македонија и оваа манифестација, која покрај во Москва ќе се одржува и во Санкт Петербург, зборуваат за континуитетот и желбата заеднички да се надминат границите на сопствениот културен простор.

Концертот во Конзерваториумот „Чајковски“ го водеше холандскиот диригент Артур Арнолд. Покрај арии од делата на Хендл, Моцарт, Белини, Верди, Доницети, беа изведени и обработени македонски народни песни.

Деновите на македонската култура во Русија дутре продолжуваат во Санкт Петербург и завршуваат во вторник. хс/ва/10:08Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 700
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1198
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6750
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »