логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Скопје, 16 октомври 2010 (МИА) - Со традиционалниот маратон од Нова Градишка до Крушево, концерти, спортски натпревари и со емисии посветени на Тоше, се одбележуваат четири години од неговото загинување во сообраќајна несреќа во Хрватска.

Денеска, на денот на трагичната смрт на најголемата македонска музичка ѕвезда,  Радио-телевизија Србија од 21 часот на својата прва програма ќе емитува специјална емисија за Тоше „Балкан - сеќавање на Тоше“.  Колеги и пријатели на Тоше од републиките на поранешна Југославија ќе пеат негови песни, во придружба на Симфонискиот оркестар на РТС.

Ќе настапат Аки Рахимовски, Калиопи, Хари Варешановиќ, Тони Цетински, Сергеј Ќетковиќ, Александра Радовиќ, Јелена Томашевиќ, Ања Рупел, Антонија Шола, Бора Дугиќ, Нина Радојчиќ, Саша Ковачевиќ, Борис Режак… Во двочасовната програма ќе бидат емитувани документарни материјали, снимени во Скопје и во Крушево, во кои за приватниот и професионалниот  живот на Тоше ќе зборуваат неговите пријатели и соработници од Македонија.

Годишнината од смртта на Тоше се одбележува и во Хрватска, во организација на Амбасадата на Република Македонија во Загреб, во соработка со Меѓународната Фондација „Тоше Проески“ - Крушево, Бродско-посавската жупанија и градот Нова Градишка. 


Традиционалниот мегамаратон од Нова Градишка до Крушево почна на 13 октовмри во 06 часот и 5 минути пред спомен-обележјето „Тоше Проески“, што минатата година беше поставено пред Електротехничкото училиште, местото од каде што пред четири години беа пренесени посмртните останки на Тоше. Маратонците вчера пристигнаа во Скопје, а денеска се на гробот на Тоше во Крушево. Во чест на Тоше во Нова Градишка настапија македонската рок-група „Леб и сол“, Ламбе Алабаковски и хрватската поп-рок група „Русвај“.    
 
Вчера се одржа ракометен натпревар на ветерани од Нова Градишка и од Македонија, а одбележувањето во Хрватска заврши со македонска вечер, на која се служеше македонска храна и вино, информираа од Амбасада во Хрватска.

Оваа година, на втор ден Велигден, беше отворена Спомен-куќата на Тоше во Крушево, во која преку 350 автентични експонати се претставени детството, тинејџерските години, врвот на музичката кариера и вербата и хуманоста на Тоше Проески. Меѓу нив се и две восочни фигури на Тоше во природна големина. Спомен-куќата од бетон и стакло во форма на крст, која  се простира на околу 870 метри, е меѓу најпосетуваните музејски установи во Македонија.

„Дневник“ минатата недела објави дека деновиве на леење ќе биде испратена и скулптурата на Тоше што ќе биде централна меѓу 29-те бронзени статуи на Мостот на уметноста, што ќе ги поврзува ГТЦ и кружната зграда на Јавното обвинителство во Скопје. Таа ќе биде висока два метра и е дело на академскиот скулптор Сретко Јовановски. 

На 5 октомври на плоштадот „Македонија“ се одржа и манифестацијата  „Ѕвездено небо“ со која „Тоше фан клубот“ трета година по ред го одбележа последниот концерт на Тоше, одржан на Градскиот стадион во Скопје. На 5 октомври 2007 година, амбасадорот на УНИЦЕФ пееше три часа пред  25.000 публика за да се соберат средства за обнова на училиштата во Македонија. Во чест на својот музички идол, неговите обожаватели и оваа година организираа крводарителска акција. хс/ва/11:27Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

« »