логоFacebookTwitterYouTubeeMail


МАКЕДОНСКИТЕ КОРЕНИ

ПРОМОВИРАНИ ДВЕ НОВИ КНИГИ НА Д-Р ПЕТАР ПОПОВСКИ

12 октомври 2011 година, Скопје, Македонија - Јазикот, фонетското писмо, личните имиња, топонимите, теогонијата се непобитни аргументи за поврзаноста на древните и современите Македонци, рече д-р Петар Поповски на денешната промоција на неговите книги „Македонските корени“ и „Филип Втори, Александар Трети Македонски и Георгија Кастриот Искендер во македонското мијачко епско народно творештво“.

- Нашата историја е градена врз основа на туѓи пропаганди и идеологии. Време е нашата историографија да тргне во нова насока. Македонскиот како ниту еден друг народ има такво културно наследство што нуди цврсти аргументи за тоа кои сме и што сме, рече Поповски.

Промоторот на книгата Вангел Божиновски истакна дека Поповски во „Македонските корени“ го разбива официјалниот податок дека денешните Македонци дошле од зад Карпатите во 6 век и теоријата за големата преселба.

- Големи преселби во новата ера немало, постоеле во неолитот. Нив ги отфрла и светската наука, а не ги потврдува ниту археологијата зашто не постојат артефакти дека некој доселен народ ја сменил културата што постоела на овие простори, рече Божиновски.

Според него, официјалната историја, историчарите и МАНУ, се заробени во незнаење, а таа, како што рече, е изрежирана од европската историографија, има корени во 17 век, а овде во употреба е од 1924 година.

- Од тој момент исчезнува суштината на македонската историја, но не и од свеста на Македонците... Поповски чекор по чекор, методолошки ги растура стереотипите што се уште ги има во образовниот систем, во кој Македонците се претставени како дојденци. Тезата за доаѓањето е растурена со богати аргументи.... Во 1924 е одземено достоинството на еден народ заслужен за основање на европската цивилизација и култура, додаде Божиновски.

За книгите на Поповски зборуваше и Тодор Петров, претседател на Светскиот Македонски Конгрес, кој рече дека кај нас, за жал, се уште се учи грчката историја за Македонија и дека Поповски е редок историчар кој пишува македонска историја.

- Д-р Поповски ги демистифицира сите квазитеории кои легализираат и легитимираат лажни истории за Македонија и за Македонците. Ако историјата ја толкувате од апсект на актуелната геополитика, секогаш ќе доаѓате до погрешни заклучоци... Територијата на Македонија била се до Кина и Индија, распослана на три континенти - Европа, Азија и Африка. Не посакуваме да ја патентираме и монополизираме. Големите цивилизации не патат од комплекс на ексклузивитет... Друго е прашањето за договорот меѓу Белград и Атина по поделбата на Македонија во балканските земји 1912-1913, републиката во рамките на поранешна Југославија, оваа наша Македонија, да се изолира од сопствената историја и археологија за да не се дознае вистината за Македонците, рече Петров.

Легитимација за македонските корени, според промоторите, е и богатата епска ризница и песните со историска содржина. Во епските песни од мијачкиот крај, кои се предмет на втората книга на Поповски промовирана денеска, се опеваат подвизите на Александар и Филип и, како што рече промоторот Божиновски, се демиситифицира Георгија Кастриот Искендер како припадник на македонскиот народ.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

« »