логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Скопје, 19 август 2011 (МИА) - Двајца македонски средношколци освоија бронзени медали на Интернационалната олимпијада по информатика во Тајланд, што е најголем успех на информатичарите од Македонија на овие натпревари

Предраг Груевски од Битола и Христијан Богоевски од Скопје, ученици во средното „Јахја Кемал“, ги добиле наградите во конкуренција од 300 млади информатичари од 90 земји. На 23-тиот светски натпревар биле вреднувани начините и брзината на решавање на поставените задачи за програмирање и алгоритамско размислување. Својата иднина ја гледаат токму во сфеарата на ИТ-секторот. Предраг е матурант и наградата од Тајланд му помогнала да се запише на престижниот MIT во Бостон и да добие речиси целосна стипендија.

Тие се вратија со бронзени медали и од 19. Балканска олимпијада по информатика во Романија, каде што во натпревар со ученици од 11 земји бронзи добија и  Дејан Божиновски и Јован Крајевски од гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“.

Бронзени медали освоија и основците Денис Мазникар од Штип и Филип Бујаровски од Скопје на 5. Јуниорска балканска олимпијада што се одржа, исто така, во Романија. Со пофалници од тоа натпреварување се вратија и учениците Климент Серафимов од Скопје и Михаил Денковски од Куманово.

Наградите денеска беа промовирани на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) каде што успехот  на младите информатичари им го честитаа министерот за образование и наука Панче Кралев и заменик-министерката за информатичко општество Марта Арсовска-Томовска кои им подарија и литература од ИТ-областа.

- Ова е настан со кој треба сите да се гордееме и е поттик да продолжиме да поддржуваме образовни програми за информатика и за втемелување на информатичката технологија во наставата за што поголем број ученици да бидат оспособени да се справат со глобалните предизвици, рече министерот Кралев.

- Успеавме да создадеме солиден темел, но вие сте градителите на нашето информатичко општество. Инвестицијата во образованието се враќа сто проценти, им рече Арсовска-Томовска на наградените информатичари.

Македонската репрезентација во Тајланд ја водеше Миле Јованов, претседател на Здружението на информатичари на Македонија (ЗИМ) кое ги организира и националните натпревари.

- Ова е незапаметен успех, кој се должи на континуираниот труд што ЗИМ го вложува во организација на циклусите натпревари во Македонија, преку кои се откриваат, едуцираат и на крајот се избираат најдобрите таленти за учество на интернационалните натпревари, истакна Јованов.

Деканот на ФИНКИ Димитар Трајанов изјави дека факултетот им доделува целосни стипендии за студирање на наградените, но и на учениците кои на Државниот натпревар по информатика освоиле прво, второ или трето место. хс/паг/14:24Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

« »