логоFacebookTwitterYouTubeeMailСкопје, 19 ноември 2010 (МИА) - Шестата акција за разеленување на Македонија се реализира успешно со најмасовна излезеност, освен на местата каде што временските прилики не дозволија, оцени иницијаторот на акцијата „Ден на дрвото“, маестро Борис Трајанов.

- Свеста за садење дрвца е енормно подигната и по 2,5 години веќе има резултати и се гледа како растат садниците. Насекаде  се зборува за дрвцето, насекаде се сади и надвор од акцијата  во парковите, приватните куќи, вели Трајанов.

Планирано е во шестата акција да бидат засадени седум милиони дрвца. - Не може да се засадат сите за еден ден, не сме ловци на рекордни. Нам ни е важно тоа што поради оваа акција, поради  желбата за садење и на народот, на власта и на невладините организиации, по 2,5 години веќе има резулктати и се гледа како растат садниците, рече Трајанов.

Денешното пошумување на Макаедонија се одвива под мотото „Садиме заедно за нас“ на 80 локации низ цела држава.

Дрвца денеска засадија и премиерот Никола Груевски, членови на Владата, пратеници, припадници на АРМ, ученици,...

Премиерот Груевски, кој засади дрвца на локацијата Милениумски крст на Водно смета дека оној што еднаш засадил дрво многу тешко и ретко ќе се одлучи да исече и тоа, како што рече, е градење на култура за чување на дрвото како национално богатство.

- Секој што засадил дрвце ќе биде горд на тоа што го направил. Ќе го гледа засаденото, а ќе го гледаат и неговите деца и внуци, изјави Груевски.

Садењето дрвца е  обврска  како за денешните, така и за идните генерации, порача вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

- Луѓето што денеска садат дрвца ја сакаат природата и сакаат други луѓе бидејќи само човек што сака  да создаде подобри услови за иднината е подготвен да  сади  дрво, изјави Ставрески, кој засади дрвца на Средно Водно.

Се садеше покрај автопатиштата и езерата. Во Скопје се сади на местото викано Три Круши кај Драчево и на повеќе локации кај Петровец и на Водно. За помасовно учество во акцијата Владата го прогласи денешниот ден за неработен, што ќе се одработи во сабота на 27 ноември.

Акцијата е поддржана и од бугарската музичка телевизија „Балканика“ која медиумски ја промовираше кампањата. Менаџерот Красимир Георгиев истакна дека иницијативата е исклучителна, изразувајќи задоволство од масовното учество и од големата ангажираност на населението.

- Македонија и Македонците им покажаа на сите балканци како да гледаат напред за садење на иднината како што тоа го први „Денот на дрвото“, изјави Георгиев за МИА.

Пошумувањето симболично почна во понеделникот со садење садници од страна на новинарите, потоа дрвца засадија и претставници на верските заедници, сопругите на претседателот на Република Македонија и на амбасадорите во државата, претставниците на дипломатксиот кор.

Заклучно со денешната акција ќе бидат засадени околу 35 милиони садници. Првата акција беше спроведена на 12 март 2008 година кога беа засадени два милиона дрва. На 28 октомври 2008 година беше организирана и втората со засадување шест милиони садници, на 14 март 2009 Македонија беше пошумена со уште пет милиони дрвца, а на 19 ноември минатата година беа засадени доплнителни 7,5 милиони садници. На 31 март во петтата акција се засадија приближно седум милиони дрвца. сс/са/15:09

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 700
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1198
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6750
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »