логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Се зголемува заштитата на децата од злоупотреба и питачење
Владата со нов Закон ќе ги заштитува децата кои се приморани да питачат. Со измените на Законот за семејство кои стапија во сила, на јасен и прeзициран начин се уредува заштита на децата од злоупотреба од питачење.
06.03.2014 15:30:46
Share on twitter Share on facebook Share on email Share on print More Sharing Services 0
Болни и дрогирани. Ги опиваат, или им даваат апчиња за да бидат мирни и да не плачат. Оваа страшна слика е речиси секојдневие по скопските улици. Затоа како што велат надлежните бебињата кои се злоупотребуваат за питачење по улиците постојано спијат. Сликата е речиси идентична на која било крстосница.

- Вака ми е поубаво, заработувам по 500 – 600 денари на ден, мора да се работи. Не ме пуштаат од дома да одам на училиште, вака ќе земам по некој денар, 100 денари денеска, се срамам, не можам да зборувам, велат пред камерата на Алфа, оние кои ги сретнавме на улица.         

Злоупотребите и последиците од несовесното однесување на родителите на овие деца најчесто први ги регистрираат лекарите. Апелираат на совесност и здравствена грижа за да не се случуваат компликации кои честопати и се со фатални последици:
Директорката на Детската клиника Аспазија Софијанова, исткана дека и тие како лекари ќе помогнат  максимално да им се излезе во пресрет на овие дечиња во смисла на  дијагностицирање, лекување и згрижување.
И досега на Детската клиника имало случаи на деца кои биле терани да питачат. Кај дел од нив било утврдено дека злоупотребувале дроги. Само лани завршиле повеќе од 100 деца.

Во обид да се искорени ваквата појава надлежните донесоа законски измени за заштита на децата кои предвидуваат ригорозни санкции за несовесните родители

- МТСП и досега превземаше мерки за да се справи со питачењето на децата на улица, кое како појава најдиректно ги загрозува правата на децата и претставува ризик по нивното задравје и правилен развој. Во многу случаи токму родителите се тие кои ги принудуваат децата да питачат со нив и со постојните законски прописи имаше одредби кои го регулираат ваквото однесување на родителите, истакнa министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов.

Надлежните најавуваат дека ќе продолжат со акциите и апелираат и до граѓаните да не им даваат пари  за да се сузбие оваа појава. Во Македонија има над 160 згрижувачки семејства кои чуваат повеќе од 200 деца кои се напуштени од родителите.

Борис Грујоски -Алфа тв

06.03.2014 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »