логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Kомпанијата Пепси доби „благослов“ од американскиот претседател Барак Обама да продолжи со користењето на услугите на компанија „ПепсиКо“ која произведува хемикалии со цел подобрување на вкусот и аромата на пијалокот, кои ги создаваат од ткива од абортирани фетуси.

Pepso.fetus.jpg

Ова беше откриено во 2011 година од страна на непрофитна група „Children of God for Life“, (CGL), нешто што доведе до масовни протести во светот и бојкот на Пепси пијалоците.

Неколку месеци подоцна, акционерите на Пепси поднесоа резолуција, со која и овозможува на компанијата да донесе корпоративна политика, која ги признава човековите права и воведува етички стандарди кои не вклучуваат користење на остатоци од абортирани човечки суштества, ниту во птиватните (тајни) истражувања, ниту во отворените за јавноста и заеднички истражувања. Сепак администрацијата на Обама го затвори овој предлог, одлучувајќи да им овозможи на Пепси, да користи абортирани бебиња, за да го подобри вкусот на пијалокот.

„Се работи за користење на остатоците од абортирано дете и тоа само за една цел, профит! Користењето на човечките ембриони, во производството на засилување на вкусот на пијалоците, е далеку од една рутинска операција“, вели извршниот директор на CGL Деби Винедге.

Фактот дека Пепси се користи со ваквите методи, е доказ за бесрамното и недолично однесување и непочитувањето на основните етички и морални прашања што оваа комапнија на почетокот ги имаше зацртано.

Во јануари годинава, сенаторот на Оклахома, Ралф Шортеи предложи легислатива за забрана на производство на продукти од фетуси, или клетки од истите за подобрување на вкусот. Тој покрај Пепси, ги вклучи и производите на Крафт и Нестле.

Извор: MKnews.mk

 

http://denesen.mk/web/2013/02/22/pepsi-dobi-dozvola-da-koristi-abortirani-fetusi-vo-pijalokot/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »