логоFacebookTwitterYouTubeeMail


KУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Плаошник ќе биде македонски Ватикан

Само античкиот град Стоби кај Градско веќе четири години функционира како независна институција, а други локалитети да станат тоа, ќе се почека додека помине економската криза

Ниту еден археолошки локалитет во земјава годинава нема да прерасне во национална институција поради економската криза, вели Паско Kузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Засега исклучок останува само античкиот град Стоби кај Градско, кој веќе четири години функционира како независна институција. Според Kузман, и други локалитети во земјава имаат капацитет самостојно да опстојуваат, но во моментот нема пари за тоа.

Стоби е успешен пример

- Додека трае оваа ситуација со криза и рецесија, не само кај нас, воопшто во Европа, прогласувањето нови институции ќе биде проблематично. Стоби е првенче, кое успешно напредува и покажува прекрасни резултати. Реагираат само злонамерниците или оние што порано имале некакви тезги на локалитетот. И нека реагираат, поважно е што Стоби се развива во нагорна линија. Локалитетот е постојано чист, нема плевел, а порано беше обраснат со тревишта, ѕидовите не се гледаа. Сега добро е, а тоа го потврдуваат и резултатите - вели Kузман.

Според него, и Хераклеја Линкестис кај Битола ги исполнува сите услови да биде самостојна институција. Во групата тој го вбројува и Плаошник во Охрид, кога ќе заврши проектот за обновување на Светиклиментовиот комплекс.

- Во заедничко владение со Македонската православна црква, Плаошник би бил како мал Ватикан во Охрид. Ако го направиме како што треба, Плаошник може да биде еден таков центар во Македонија - вели Kузман.

Засега овие локалитети се под ингеренции на локалните заводи за заштита на спомениците на културата и музеи во Битола, односно во Охрид.

На пет локации на античкиот град Стоби кај Градско лани работеа археолозите. Тие ги истражуваа храмот на Изида, театарот, епископската базилика, западната некропола и полукружниот плоштад. Институцијата „Стоби“ го поднесе извештајот за активностите во изминатата година.

Археолошкиот локалитет Стоби во последните години покажа големи резултати - откриен беше сосема нов храм и скулптура посветени на божицата Изида, продолжија истражувањата на театарот, на епископската базилика, на комплексот на полукружниот плоштад. Локалитетот е финансиран од државниот буџет, но остварува заработка и преку одредени спонзорства. Според директорката на институцијата, Силвана Блажевска, тие се обидуваат да ја прошират соработката со повеќе фирми, на различни полиња, за да имаат корист и двете страни.

Британски искуства

Познатите археолошки локалитети во светот функционираат различно. Сите им припаѓаат на државите, некои се самостојно, но најчесто во рамките на музеи кои се отворени на самите локалитети.

На пример, древното светилиште Стоунхенџ во Велика Британија, како и останатото културно наследство во земјата, се под ингеренции на групацијата „Англиско наследство“, чија одговорност е да се разбере, вреднува, заштитува и ужива во уникатното англиско наследство. Тие се попознати како одговорни за колекцијата на национално наследство од историски локалитети и споменици и како чувари на повеќе од 500.000 објекти во земјата. Освен што обезбедуваат грантови, тие ја советуваат Владата за приоритетите во културното наследство и на локалната самоуправа. Иако се невладино, јавно тело, ги спонзорира министерството за култура, медиуми и спорт.

Весна И. Илиевска - Дневник

20.02.2013 г.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »