логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Студентите во Македонија веруваат во суеверија и магии?!

Фрапантни податоци. Младината затруена со суеверие и опседната со гатачи. До вакви податоци дошла професорката Татјана Стојановска, истражувајќи ја оваа проблематика. Според истражувањата над 35 насто од студентската популација преземаат одредени ритуали пред да полагаат испит верувајќи дека тоа ќе им помогне да ја добијат фамозната шестка.

Ако порано суеверието најчесто се врзуваше за возрасната и помалку образованата популација, сега состојбите се поинакви. Се поголем број од младите влегуваат во лавиринтот на гатањето и ритуалите со кои сакаат да решат дел од актуелните проблеми или да си ја дознаат иднината.

crna macka


- Интересно е што поголем дел од нив пишуваат со исто пенкало за испит верувајќи дека пенкалото им носи среќа. На испит по мојот предмет еден студент почна да плаче бидејќи му откажало пенкалото кое му носи среќа. Да не зборувам за носење иста маица, за некапење пред испит и по неколку дена, а уште повеќе за активностите што ги презамаат за да имаат среќа во љубовта – објаснува д-р Татјана Стојановска, професор по социологија на религии.

Разочараност, апатичност се најчести причини за кои спасот се бара во религијата, но ова што го прават младите е извртување на религијата. За ваквата состојба професорката за виновни ги смета и медиумите кои ги рекламираат гатачите, бајачите, толкувачите на соништа, нумеролозите. Сите тие самоуверено ја нудат својата помош, гарантирајќи со својата чест дека ќе успее третманот. Запознавањето со религијата позитивно може да влијае врз искоренување на ваквите појави.

- Јас сум за изучување историја на религиите. Затоа што сметам дека ако се стави акцент на етичкиот момент, на моралната изградба на младите во време на ерозија на вредностите, религијата ќе има функција морално да го надгради младиот човек – истакна д-р Татјана Стојановска, професор по социологија на религии.

Нашите, младите не се единствени кои се зафатени со гатачка треска. Според професорката, целиот Балкан боледува од оваа болест, но Македонија се котира на врвот од листата.

Наташа Јанчиќ

Извор:  МТВ

Преземено од: Факултети.мк

http://www.fakulteti.mk/news/11-08-23/studentite_vo_makedonija_veruvaat_vo_sueverija_i_magii.aspx

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »