логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Познатите личности и нивните помалку познати необични откритија

Хеди Ламар на сите им е позната како една од најголемите холивудски ѕвезди на своето време, а Нил Јанг како еден од највлијателните кантавтори кога било. Но, малкумина знаат дека покрај тоа тие биле и пронаоѓачи. Тие се само некои од познатите личности кои имаат талент за откритија

Блиц - Белград

5 јуни 2012

Еден од најценетите пејачи, гитаристи и текстописци Нил Јанг, се занимава со своето хоби - модели на возови. Но, тој е и иноватор во таа област, па така меѓу другото измислил и посебен систем за далечинско управување на вовчињата со помош на копче. Така на својот син кој страда од церебрална парализа, му овозможил и тој да ужива во тоа хоби. Јанг е сопственик на компанијата „Лајонел ЛЦЦ“ која ги продава сите негови изуми.

Зепо и Гумо Маркс најмлади од браќата Маркс, познати комичари, биле и успешни инженери.

За разлика од Груч, Харп и Чик, тие двајца актерската кариера ја завршиле порано и се збогатиле благодарение на медицински апарати. Нивниот најважен изум е мониторот за мерење на пулс, мал апарат наменет за болните од срцеви болести. Апаратот се носи на рака и има два часовника, еден кој покажува нормално време, а другиот кој го мери пулсот. Во случај кога пулсот не е во граници на нормалата, апаратот се огласува со аларм.

Вилијам Марстон, творец на стрипот „Чудесна жена“ („Wonder woman“) во животот бил зафатен со правење на еден вид ласо на вистината, кое го носи неговата хероина. Марстон бил психолог, пронаоѓач и творец на тест на систолниот крвен притисок, врз чија основа може да се заклучи дали тестираното лице лаже. Тој тест е една од компонентите на модерниот полиграф.

Писателите на научна фантастика, на чело со Жил Верн, предвиделе и детално опишале многу подоцнежни изуми. Роберт Хајнлајн, еден од највлијателните научнофантастични писатели може да се смета за еден од идејните творци на водениот кревет. Тој во своите романи до најситни детали ги опишал водените кревети наменети за пациенти кои мораат долго да лежат, а кои се направени многу подоцна. Хајлајн сепак не се обидел својата идеја да ја спроведе на дело.

Писателката на љубовни романи Барбара Картланд дала свој придонес на едриличарството. Таа дизајнирала едрилица која може да се влече со авион и која британската војска ја користела во Втората светска војна. За својот изум таа добила и награда од авионската индустрија.

Една од најголемите ѕвезди на златните години на Холивуд, Хеди Ламар има играно во над 30 филмови, а тоа што е најмалку познато за неа е дека таа измислила систем за наведување на торпеда, кое претставува закана за денешната безжична комуникација. Ламар дење била секс симбол на големиот екран, а ноќите ги поминувала работејќи во својата лабораторија и заедно со пријателот Џон Антејл регистрирала патент во технологијата за комуникации од проширен спектар, без кој развојот на дигиталните комуникации не би бил можен.

Таа своето откритие го патентирала во 1942 година и го понудила на американската војска, но тие ја исмеале. Дури по 20 години американската морнарица ја сфатила големината на нејзиното откритие и почнала да ја применува. Денот на нејзиното раѓање 9 ноември, во нејзината земја Австралија, но и во Германија и Швајцарија се одбележува како Ден на иноваторите.

Маргарет Тачер, познатата британска премиерка, позната по прекарот Челичната лејди има своја мека страна. Имено, таа, откако дипломирала на Оксфорд, работела како хемичар за ланецот на ресторани и производители на храна „Џ. Лајонс енд Ко“ и заедно со колегите дошла до нов метод за вбризгување воздух во сладоледот и така направила воздушест и полесен сладолед. Таквиот сладолед со помек состав на ладење не може целосно да замрзне, па лесно се сервира.

Дури и најпознатите светски иноватори имаат и некои непознати, но вредни откритија кои отскокнуваат од тоа што го знаеме за нив.

Така на пример Исак Њутн освен во физиката свој придонес дал и за мачките.

Тој измислил вратичка за мачки. Додека седел во својата лабораторија проучувајќи ги физичките особини на светлото, неговата мачка сакала често да излегува и влегува во собата. Њутн не сакал постојано да ја отвара вратата за домашното милениче, за да не му влезе светлина и да ги наруши условите во лабораторијата, па одлучил да исече еден квадрат на вратата, па така мачката да може да влезе и излезе кога сака, а таа самата да се затвара.

Бенџамин Френклин, научник и политичар кој е најпознат по откритието за громобранот и бифокалните очила, открил и свивачки уретрален катетер.

Додека неговиот брат имал проблеми со камен во бубрегот, Френклин дошол на идеја да направи катетер од сребрена жица, кој ќе биде безболен и поудобен на пациентот. вз/10:00Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4505
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »