логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Со овој модел ќе се поттикне приватната иницијатива во културата и во развојот на креативните индустрии што ќе придонесе за позитивна и стимулативна конкуренција, вели министерката Kанческа-Милевска

Министерството за култура и културниот центар „Интерарт“ станаа рамноправни партнери во областа на современиот танц. Тие потпишаа договор за соработка за следните три години со кој ќе се финансираат програмите на центарот. Договорот ќе се реализира со поддршка на проекти преку Годишната програма за култура. Министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска вчера истакна дека Министерството ги препознало вредностите кои овој центар ги развива на полето на развојот на современата танцова сцена во Македонија во последниве 16 години.

- Со овој модел ќе се поттикне приватната иницијатива во културата и во развојот на креативните индустрии што ќе придонесе за позитивна и стимулативна конкуренција. Апелирам до сите субјекти во културата кои работат на развојот на независната културна сцена да ги следат овие чекори бидејќи ние навистина сме отворени за продлабочување на оваа соработка – рече Kанческа-Милевска.

Директорката на „Интерарт“, Рисима Рисимкин рече дека овој договор н` става рамноправно со светските трендови и с` она што значи начин, работа и делување во културата.

Министерството за култура направило поопсежна анализа која покажала дека треба да се направи и мала реорганизација во Македонската опера и балет со која во наредната година во конкурсот тие ќе бидат обврзани да конкурираат со поголем број современи балетски дела.

Уметничкиот директор на Балетот, Горан Божинов истакна дека за разлика од порано во последниве години МОБ на секои шест-седум класични има по три-четири современи претстави. Тој додаде дека внимаваат да ги следат европските балетски трендови што подразбира негување на современиот танц во рамките на нивните можности.

(М.Л.)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »