логоFacebookTwitterYouTubeeMail


НОВА ПЛАТФОРМА ЗА ЗАШТИТА НА KУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

„Викилут“ против шверцерите на културни богатства

Новиот експеримент ќе функционира по принципот на „Википедија“ и на „Викиликс“

Илјадници необјавени фотографии и документи за украдено културно наследство и уметнички дела ќе бидат објавувани на „Викилут“, кој ќе биде отворен на интернет, јави британскиот весник „Гардијан“. Новиот експеримент, кој треба да помогне да се пронајдат некои од најстарите светски богатства, ќе функционира по принципот на „Википедија“ и „Викиликс“. Активистите велат дека тоа ќе им помогне во борбата против бескруполозните дилери со бизнисот вреден околу 10 милијарди долари годишно.

Идејата е на Американецот Џејсон Фелч, коавтор на акцијата „Во потрага по Афродита“, во која беше разоткриен шверцот на статуата на Афродита висока 2,3 метра, која расклопена на три дела, во камионче за зеленчук била изнесена од Италија. Денес е безбедно вратена на Сицилија. Флеч планира да набавува и постира едно чудо необјавени материјали, запленети од дилерите за време на полициските рации, депонирани за судските процеси.

- С` е свежо. Истражувачите ќе може да ги искористат. Се надеваме дека јавноста ќе ги употреби за да дознае повеќе за тоа што е изложено во нивните музеи - вели Фелч.

При конструкцијата на веб-страницата, биле користени совети од експерти за отворени извори на податоци, од адвокати за правните елементи, од експерти за социјални медиуми за тоа како да се инволвира јавноста.

- Ни требаат и неколку стотици илјади долари - додал Фелч.

Деновиве тој се обидува да обезбеди грантови, зборува на универзитети. Во текот на месецов го промовира концептот на годишната конференција на Асоцијацијата за истражувања на криминалот во уметноста во Италија. Платформата во почетокот ќе се занимава со таа земја и и со Грција, потоа ќе биде дополнета со материјали од цел свет.

- Југоисточна Азија, Блискиот Исток, Авганистан, Ирак, има огромен материјал кој доаѓа од овие земји - вели Фелч.

Инспекторот Паоло Фери, од италијанското Министерство за култура, вели дека секој обид да се следат предметите е добредојден. Сепак, тој е претпазлив за концептот „отворен извор“ бидејќи смета дека објавувањето на фотографии од украдените артефакти може да ги поттикне колекционерите уште подобро да ги скријат.

- Може да работат и понапорно за да го камуфлираат потеклото на нивните парчиња, дури и да имаат пристап до архивите и да манипулираат со нив. Зошто да нема лозинка за да се држат шверцерите настрана - прашува Фери.

Фелч, пак, инсистира, дека е веќе време за отворена игра.

- Полицијата има тенденција да ги држи картите затворени за да играат една по една карта, но имаа 20 години да го прават тоа - вели Фелч.

Kампањите против борба со археолошките томбрајдери забележаа голем успех, откако музејот „Гети“ во Лос Анџелес се согласи да врати 40 вредни артефакти откако се докажа дека се ограбени од археолошки локалитети во Италијa. (В.И.И.)

Актерот Стивен Фрај ќе ги враќа мермерите од Партенон

Велика Британија да ~ ги врати мермерите од Партенон на Грција е целта на најновата кампања на познатиот британски актер Стивен Фрај, за која добил поддршка од поранешни и сегашни пратеници од левицата, од лабуристите и од либерални интелектуалци, во кои спаѓа и тој.

- Враќањето на „Елгиновите мермери“ на Грција, кои речиси 200 години се чуваат во Британски музеј во Лондон, би претставувал цивилизациски гест кон Грција и античката култура - смета Фрај.

Од присутните на дебатата, вкупно 384 гласале за, а 125 биле против идејата.

Извор: ДневникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 994
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5408
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 737
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »