логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.trubaВо светот во кој живееме заборавивме да помислиме на било кој друг, освен на себе. Нашата генерација заборави да се грижи за другите, опседнати сме со самите себе, до таа мера што не ни е грижа за она низ коешто поминуваат другите.

Ова е вистината со која секојдневно живееме. Заборавивме и како, воопшто, да не знаeме како живеат останатите луѓе, како преживуваат во овие тешки времиња.

Сметам дека денес не е потребно да се бараат само сиромаси за да им се помогне. Познато е дека и богатите плачат, па затоа, сосема е непотребно специјално да се бара сиромав, бездомник или ограбен човек. На човекот му е потребна секаква помош и утеха, едноставно, да поразговара, да се отвори некому.

Но, повеќето од луѓето се гледаат само самите себеси и се себични.

Иако сум сеуште мал и немам можности да ги помагам луѓето материјално, одлучив да им правам добри дела на сите и секаде, толку колку што можам. Сакам луѓето да ме помнат по добри дела.

Како  млад  почнав  да правам добри дела. Да отстапам место во автобусот, да помогнам на слепа жена да ја премине улицата, да ја понесам тешката ташна на  изнемоштена старица, да отстапам место во редот за чекање, да дадам корка леб на гладниот. Сакам да видам како со помагањето на другите можам да си помогнам на самиот себеси. Така ми се менува животот кога им помагам на другите луѓе. Станувам многу поблагодарен за она што го имам.

Бојан Фипоски VIг

Ученик во ОУ „Koчо Рацин“ – Прилеп

Извор: https://bigorski.org.mk/detsko-katche/s-za-moe-dobro-delo/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1489
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1861
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1655
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…