логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 2.jpg

25 февруари 2016 лето Господово

Мелкитскиот епископ на  најголемиот град на Сирија, во своето интервју за организацијата „Помош на Црквата во неволја“, изјави дека сириските христијани се цврсто решени да останат во опустошената од војна земја.

„Причината поради која ние христијаните сме спремни така да постапиме и покрај сѐ што ќе се случува со нас, е длабоко вкоренета во историјата на нашата Црква, која е Црква на првите христијани“, изјави архиепископот Жан-Клеман Жанбар. „Свети Павле бил крстен и миропомазан, добил свештенички чин и бил испратен да ја проповеда благата вест на нашите предци во Дамаск“, рече Мелкитскиот архиепископ за повиканиот Савле, којшто стана Павле.

„Христијаните коишто денес овде страдаат, се потомци на христијанските верници што останале верни на Христа во текот на 2 илјади години, и имале смелост да платат со својот живот за својата нескршлива преданост кон Црквата на Овоплотеното Слово, Кој секогаш бил Алфа и Омега на нивното постоење“, продолжи сирискиот ерарх.

Барајќи од своите браќа христијани молитва и поддршка, архиепископот Жанбар изјавил: „Потребна ни е нивната постојана и решителна заштита, од страна на нивните политички претставници и на нивните влади. Се надеваме дека тие еднаш и засекогаш ќе сфатат дека ние сме цврсто решени да останеме во нашата сопствена земја. Тоа е насушна потреба за нас и претставува очигледно и неотуѓиво право на човекот; тоа ни значи толку, колку што и самиот наш живот“, истакна Мелкитскиот архиепископ на Алепо.

Извор: Седмица.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1531
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1932
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1728
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…