логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 01.jpg

Софија: Канонизација на Св. Серафим Соболев

26 февруари 2016 лето Господово

Утрово на 26 февруари, во денот на успението на Св. Серафим Софиски Чудотворец, се одржа неговото прославување во храмот „Св. Александар Невски“.

Прославувањето на Богучарскиот архиепископ Серафим ги просветли сите со благодатна сила и единствено православно сведоштво, возглавено од Светејшиот Патријарх Бугарски Неофит, во сослужение со архиереите претставници на Руската Православна Црква, свештениците, свештеномонасите и ѓаконите, како и од соборната молитва на сите присутни во храмот.

03.jpg

Беше прочитано Патријаршиското и Синодално послание по повод прославувањето на новоканонизираниот Св. Серафим Софиски Чудотворец, во коешто меѓу другото, се вели:

„Мачениците и исповедниците на верата, рамноапостолните просветители и владетели, преподобните отци и мајки, пустиножителите и новомачениците – сите тие, во своето време и на своето место, беа и остануваат наши верни образи и сопатници по долгиот пат на нашиот благочестив народ и на сите нас кон Христа и Неговото Царство! Таа Божја милост продолжува да се излева над нас и сега, кога владее невидена духовна конфузија и тотална криза на вредностите и идентитетот. Криза, којашто бугарскиот народ ја преживува заедно со целиот свет  и целото човештво. Среде оваа криза во духовноста и правците, ние гледаме дека Бог повторно не нѐ заборавил, испраќајќи ни од Својата небесна одаја нови и нови благодатни сопатници, каков што е и денешниот торжествено прославен Светија и Божји угодник – Бугарскиот архиепископ и Софиски Чудотворец Серафим (Соболев)“.

02.jpg

04.jpg

Извор: Патријаршија.бг

Преземено од: Бигорски манастир

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1270
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1482
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1354
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…