логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Svyateyshiy_Katolikos_Patriarh_vseya_Gruzii_Iliya_II.jpg

25 февруари 2016 лето Господово

По седницата на Светиот Синод на Грузиската Апостолска Православна Црква што се одржа на 16 февруари 2016 година,Неговата Сесветост Илија II, Патријарх и Католикос на Тбилиси и цела Грузија, објави дека Синодот го отфрли документот насловен како „Односите на Православната Црква со останатиот христијански свет“, кој беше изготвен за претстојниот Сеправославен Собор што треба да се одржи на Крит во 2016 година.

Грузиската Црква исто така даде забелешки и за други документи.

На Големиот Собор ќе земат учество 14 – те Помесни Автокефални Православни Цркви и притоа секој документ којшто нема да добие целосна согласност, ќе биде отфрлен.

„Големиот и свет Собор ќе се одржи во јуни... Нашата Црква ќе остане со стариот календар.. Нашата Црква била, е, и ќе биде чувар на Православието. Грузиската Православна Црква го отфрла документот за екуменизам изготвен за Големиот Собор. Нашата Црква е она што ја сочува нашата земја и нашиот народ“.

Извор: The Orthodox Cognate Page

Преземено од : Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1266
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1477
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1343
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…