логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Грузискиот Патријарх крсти уште 400 бебиња (08.05.2012)


Во уште едно соборно Крштение, во храмот Света Троица во Тбилиси, крстени се околу 400 бебиња.

Со цел да се зголеми наталитетот во земјата, Грузискиот Патријарх Илија вети дека ќе биде кум на сите бебиња родени во православните семејства кои веќе имаат две или повеќе деца. Од првото вакво масовно Крштение во 2008, Неговата Светост стана кум на околу 11000 новородени.

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили истакна дека Патријархот во голема мера е заслужен за зголемувањето на наталитетот, кој во 2010 порасна за 25% во однос на 2005. Бројот на абортуси во овој петгодишен период, исто така, се намали за 50%.

Родителите чии деца се крстени во неделата, на 6 мај, истакнаа дека Патријахот е заслужен за нивната одлука да имаат трето или четврто дете.

 

Извор: Светигора

Преземено од МПЦ

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1119
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1056
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…