логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Грчките архиереи вознемирени поради мешањето на Патријархот Вартоломеј во работите на Грчката Православна Црква (05.05.2012)


На 2 мај се одржа седница на Светиот Синод на Грчката Православна Црква. Бурната реакција на членовите на Синодот ја предизвика писмо од Цариградскиот Патријарх Вартоломеј, во коешто тој повикува едногласно да се осудат дејствијата на некои митрополити на Грчката Црква, коишто истапуваат против меѓуконфесионалниот и меѓурелигискиот дијалог и го обвинуваат Фанар за „екуменска ерес“. Директен повод на ова писмо беше анатемисувањето на екуменистите и на римскиот папа во Неделата на Православието од страна на Пирејскиот митрополит Серафим.

Збунетостa на членовите на Синодот ja предизвика безусловниот тон на писмото, кој принудува да се говори за мешање на една помесна Православна Црква во внатрешните работи на другата. Позицијата на Митрополитот Серафим беше опишана како „претерана“, но беше истакнато дека и тоа што се случува во Фанар често предизвиува искушение кај православната паства.

Како пример беше наведено однесувањето на еден католички кардинал во соборниот храм на свети Георгиј во Фанар на Пасха: тој повеќепати влегувал и излегувал од олтарот.

„Грешки се прават од двете страни“, изјави еден од синодските митрополити во интервју за „Ромфеа“.

После долгата дискусија членовите на Синодот донесоа решение да одговорат на Патријархот Вартоломеј нагласувајќи дека Грчката Православна Црква одржува разумен дијалог со другите конфесии и политички движења.

 

Извор: Sedmitza.ru

Преземено од :МПЦ Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1130
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1075
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…