логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

   
Во затворите во Русија функционираат 555 православни храмови и околу 450 молитвени простории за затворениците, соопшти раководителот на Синодскиот оддел за работа со затворите Красногорскиот епископ Иринеј.

Говорејќи на последната тркалезна маса во големиот Новгород, посветена на соработката во областа на обезбедувањето права за затворениците, Владиката исто така рече дека во институциите на казнено-поправниот систем функционираат 800 православни заедници, кои обединуваат повеќе од 70.000 затвореници, организирани во речиси 300 неделни училишта.

Во земјата, просечно, месечно се ставаат во функција 3-4 нови затворски цркви.

Според зборовите на архиереот, во последните десет тековни години, благодарение на свештенослужителите кои работат во затворите, 8 до 10% од затворените нашле вера во Бога, редовно учествувајќи во богослужбениот живот, соопшти сајтот на Синодскиот оддел.

 

 

 

Преземено од :МПЦ-ОА


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1119
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1056
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…