логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Ако имате проблеми ... Одете на Литургија !

Еден човек, кој имаше многу проблеми, отиде кај свети Пајсиј Светогорец и му рече:
- Татко, имам вакви и такви проблеми, кажи ми што да правам?
Старецот го праша:
- Дали одиш на света Литургија?
- Јас не одам.
„Значи, ќе одиш секоја недела“.
- Добро, и што ќе ми кажеш за мојот проблем?
Тој сакаше да ја смени темата.
„Ќе го сториш тоа што ти го кажав и ќе видиш. Ќе одиш на света Литургија.
„Да, но ги имам проблемите за кои ти реков!
„Направи го тоа и ќе видиш!
Малку вознемирен ја напушти Света Гора, велејќи си : „Долго патував, за на крајот старецот Паисиј ми каже нешто што знам. Оди во црква! И што е ова? Требаше ли стариот Паисиј да ми кажеше? Но,ќе  направам како што ми рече" .

Тој почна да оди во црква и постепено се решаваа проблемите на неговото семејство и работата. Ова го изненади. По една и пол година виде дека многу работи му се променија и затоа повторно отиде на Света Гора, и тогаш старецот Паисиј го праша:

„Дали одиш во црква, како што ти реков?

„Одам, татко, и сето тоа е решено. И сакам да ми кажеш како се случи ова нешто?
Старецот му рече:

- Дете, кога одиш во црква, се помируваш со Бога и кога ќе го направиш тоа, зарем не разбираш дека Тој ќе ти ги даде сите благослови на Авраам? Пред да дојдеш кај мене, немаше добар однос со Бога и му се спротивставуваше, беше далеку од Него. Јас ти го кажав коренот на нештата - ако се смириш со Бога, сè друго, едно по едно, ќе се реши. Така работите беа решени.
Нашето спасение е едноставно, тоа е со нас, со нашиот дом, Црквата е со нас, не треба да патуваме.

Св. Паисиј Светогорец

 3.angeli.so.truba

💒➕💒 Еден ден дојде една   побожна жена и ме праша:

"Што да правам, татко? Јас сум неписмена и не знам молитви. Дали ќе се спасам без молитви?"

Јас и реков: "Зар воопшто не се молиш?

" Таа: „Да, се молам!“

Прашувам: „Па, како се молиш?“ И таа ми рече: "

Еве како се молам: кога ја бришам куќата, се молам на Бога: Боже, исчисти ја нечистотијата од мојата душа, како ја чистам оваа нечистотија од куќата и нека ти се допаѓа, како што сакам чиста куќа. И кога ја перам постелнината, исто така велам: Господи, измиј го злото од мојата душа, за да бидам чист колку што е чиста оваа постелнина. И така велам во сè, што и да правам. Дали е добро да го сторам тоа? "

Јас велам: "Жeивеј вака цел живот!" Ова  нека ти е постојаната молитва на умот. Секогаш, во сите околности, кога правиш нешто, чуствувај го присуството на Бога - и изврши ја својата работа, затоа што  ти можеш да го направиш тоа.➕


Преподобен Паисиј Светогорец.

 

 Избор од фб профил на

Snezana Todorova

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2257
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…