логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Свети Антониј Велики

Кога се молиш внимавај на мрзливоста, зашто молитвите на мрзливиот се празни зборови.
Не го криј од духовниот отец гревот што си го направил.
Кон сите биди пријателски расположен, но не прифаќај совет од секого.
Чувај се од лагата, зашто таа ќе го оддалечи од тебе стравот Божји.


Секој ден зборувај си во себе: ова е последниот ден кој ќе го проживеам во овој свет, и ќе се сочуваш себеси од гревови.
Засакај го смирението и тоа ќе ги покрие сите твои гревови.
И кога си правичен, ако некој те обвини за грев, тогаш смири се и ќе добиеш венец.
Никогаш не се гневи на никого, и на сите простувај им.
Немој да бидеш славољубив и не се фали во своето срце, велејќи: јас тоа и тоа го направив, јас имам таков и таков успех. Таквите помисли се суетни, и кој со нив се исполнил, станал престојувалиште на нечистите духови.


Не ја напуштај Божјата волја за да ја исполниш човечката.
Немој да бидеш лицемерен, ниту да криеш, а уште помалку да бидеш лажливец.
Не му завидувај на оној, кој се истакнува, бидејќи подобро е сите луѓе да ги сметаш за поголеми од себе, за со тебе да биде Самиот Бог.
Ако почнат да те фалат за твоите дела, ниту радувај се, ниту насладувај се на тоа, туку ако можеш криј ги своите дела.


Знај дека смирението не е ништо друго, туку да ги сметаш сите луѓе за подобри од себе. Секогаш имај на ум дека ти си крив за многу гревови.
Научи го својот јазик почесто да изговара „прости ми“, и ќе добиеш смирение.
Во сѐ биди скромен: во движењето на телото, во зборувањето, во однесувањето, во седењето, во станувањето, во својот дом, во сѐ, пред сите и пред секакви.
Не се плаши од човечки презир и од клевети. Секој кој сака побожно да живее ќе биде гонет, клеветен и презрен.


Свети Антониј Велики+

 

 

Избор од фб профил на:

Gorgi Slamkov

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2257
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…