логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 

sv.GRIGORIJ.PALAMA.jpg

75. 
11 март 1953 г.
„Усрдна Застапничка, Мајка на Вишниот Господ "


Го добив твоето писмо и го прочитав внимателно. Чувствувам дека имаш „горчлив дух во себе и дека твоето срце е изморено". На крајот од писмото пишуваш: „Најверојатно, вие ќе почувствувате што сакав да кажам". Како да не чувствувам кога ти си сета во мене! За се што пишуваше, сето тоа постои во мене, исто како да си го препишала од моето срце! Што да правам со тебе? Да не лелекаме! Нема да очајуваме, ќе трпиме и ќе се молиме Господ да ни помогне нам сегрешните да поставиме почеток. Пишуваш: „Многу сум глупава; сакам да се опаметам, но ништо не помага". А јас својот век го проживеав во манастир и мојот живот се приближува до смртта, а не се опаметив, ќе морам да умрам како будала.
По природа, јас сум мрзлив, без волја, но не мислам така како тебе дека ова е „Божја казна". Тоа ни е од полза, од тоа се раѓа смирение. Треба многу да се плашиме од гордоста, вообразеноста и суетата. Од таквите мачни чувства и жалост ни светите луѓе не биле ослободени. Нашиот живот е како кајче што плови по море — сите незгоди мора да ги преброди, поинаку не може да биде.

 Друго:

  Писма на валаамскиот старец (23)

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

 

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 


 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4031
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…