логоFacebookTwitterYouTubeeMail


sv.GRIGORIJ.PALAMA.jpg

76. 
4 октомври 1955 г.
Христос помеѓу нас!
Ме радува што го паметиш Валаам и што чувствуваш помош од преподобните Сергеј и Герман. Ми пишуваш дека си скарана со тетка ти веќе 16 год. и дека не можете да се смирите. Тоа е многу тажно. Знај дека твоите добродетели (доблести) на Бога не Му се угодни. Како можеш да ја читаш молитвата „Оче наш...прости ни ги долговите наши, како што и ние им ги проштеваме на нашите должници?" Самата не опростуваш, а Го молиш Бога за прошка?! Бадијала се молиш. Бог нема да ти опрости се дотогаш, додека не се смириш со тетката. Прочитај во Евангелието според Матеј во 5, 23. Самиот Господ се молел на Својот Отец за оние кои го распнале: „Оче, опрости им, бидејќи не знаат што прават" (Лк.23, 34). И св. архиѓакон Стефан се молел за оние кои го каменувале: „Господи, не земај им го за грев" (Д.А. 7, 60). Ете какви примери имаме, а ти не можеш да се смириш со тетка ти. Пишуваш дека таа те навредила. Но, внимателно испитај се, можеби ти не си била во право. Дури ако таа те навредила без потреба, сепак ти си должна да отидеш кај неа и да се смириш. Ако твоето грубо срце не сака да се смири, принуди го. Помоли се на Бога и побарај ја Неговата помош да го омекне твоето срце. Мораш така да направиш, инаку ќе пропаднеш. Бидејќи, Божјиот суд при Второто доаѓање ќе се врши врз основа на Евангелието.
Во молитвата пред светата причест се вели: „Оди, помири се со оние кои те ожалостуваат". Ако непомирена и пристапиш на светата причест, тогаш светите тајни за тебе нема да се тајни.
Еве уште еден пример од црковната историја. Еден свештеник по име Саприкиј и мирјанинот Никифор биле големи пријатели. Но ѓаволот меѓу нив ставил такво непријателство што никако не можеле да се помират. Тоа било за време на гонењето на христијаните. Свештеникот Саприкиј претрпел многу мачења, а тогаш бил осуден, со отсекување на главата. Никифор го молел свештеникот: „Маченику Христов, опрости ми заради Христа" Но, бездушниот свештеник не му опростил, а на мачителите им рекол: „Се одрекувам од Христа." На тоа Никифор открил пред сите дека е христијанин и нему му ја отсекле главата. Саприкиј пропаднал, а Никифир станал Христов маченик. Ете колку тешки гревови се караницата и омразата — после толку мачења човекот пропаднал! Од многу примери наведов само еден. Не пишувај ми повеќе писма се додека не се смириш со тетка ти!
Го повикувам врз вас Божјиот благослов. Господ нека ве смири и нека ве сочува!

 Друго:

  Писма на валаамскиот старец (23)

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

 

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 


 


 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3032
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2355
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…