логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


Korica.Pisma.Valaam.jpg

74. 
12 март 1954г.
Писмо до истата
...Господ, по Своето милосрдие, ти дал да вкусиш, па макар и трошка, од тоа „колку е добар Господ", како и на св. апостоли на таворската гора, кога св. ап. Петар рекол: „Добро ни е овде." Сепак, знај дека понекогаш мора да се биде и на Голгота.
Ѓаволот не се крева против ништо толку колку што се крева против молитвата! Понекогаш дејствува преку луѓето, па се создаваат разни клевети; понекогаш, пак, раѓа сувост во срцето, мрзливост и многу други работи.
На тоа те потсетив за да не паднеш со духот кога ќе дојде до тоа да почнеш да ги вкусуваш споменатите работи. За својата внатрешна жалост и утеха не треба никому да му се кажува, освен на ддуховниот отец. Неискусните во духовен живот, можат да ја извртат духовната работа.
Труди се никого за ништо да не осудуваш, а за омразата и расправиите самата знаеш од искуство. Ако си со некого скарана, Господ нема да ти ја прими молитвата. Сето Свето Евангелие зборува за тоа.
Еве уште нешто: внимавај да не помислиш дека си постигнала нешто големо, а другите тоа наводно не го знаат! Па, имало и такви подвижници, кои биле вознесени во оној другиот свет и ја виделе славата на светиите: луѓето ги прославувале, а тие добиле големо мислење за себе, ги совладала ѓаволска гордост, паднале од духовната висина и воделе распуштен живот, служејќи за потсмев на луѓето.
Господ нека те сочува тебе и твојата ќерка!

 

 

  Писма на валаамскиот старец (23)

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

 

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 



Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4520
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4292
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3797
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…