логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Старецот Порфириј ми велеше еден ден: „Доаѓаат кај мене некогаш и момчиња и девојчиња. Кутрите деца, што сѐ немаат направено, сите плотски гревови ги имаат извршено, но јас ги сакам“.

Старецот не ги оправдуваше делата на децата; ги карактеризираше како плотски гревови, но истовремено ги сакаше како скапоцени души „за коишто Христос умре“. Со неговата љубов, ги привлекуваше како магнет и постепено ги исцелуваше од нивниот идолатриски однос кон телото.

Овој татковски став на старецот, беше погрешно сфатен од некои конзервативни пуританци, кои жалеа, и некои неодговорни прогресивци, кои славеа, поради истата причина: затоа што старецот наводно ги „толерира“ плотските гревови. Не разбираа дека гревот не се победува, ниту со нетрпеливо осудување на грешникот, ниту со задолжително легализирање на падот во грев. Старецот се бореше ефикасно со гревот, љубејќи го грешникот и помагајќи му во освестувањето на одговорноста за неговиот грев, и охрабрувајќи го да се промени во Христа, и од вината да дојде до покајание и простување, и да води живот во Христа.

Сакаше да ги води кон обновен живот, а не да ги измачува душите со старите работи.

Превод од грчки: Свештеник Јани Мулев

 

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2019/12/02/gi-sakam-porfirij/?fbclid=IwAR35ixcl37jdScEVEcm_zcW6oWrJNherHlVyP1HZ5RVaYvQ7P906Cyn79t4

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1922
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1722
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…