логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Светата Тајна Причест – најдобриот лек

Храмот е најдобра и најизлечива болница, а оној кој ве советува, па макар бил тоа и српскиот патријарх или кој било владика, дека може само пет луѓе да бидат во храмот, тој или нема вера или служи некоја друга служба.


Господ Христос е најдобриот Лекар и Он ги дава најдобрите лекарства преку Светата Тајна Причест – тоа е најдобриот лек! Ние сме православни христијани, немаме причина да се плашиме од никој друг освен од Бога. Ако Бог допушти да нѐ снема, тогаш нема да нѐ има. Да живееме нормално, доаѓајте во храмовите и причестувајте се.


Кои се тие што нè поучуваат што треба да правиме? Со што се занимаваат? Тоа се најголемите безбожници, најголемите блудници, најголемите материјалисти [се однесува на власта во Србија]. Од нив треба да се плашиме [да не се заразиме]! Ја напаѓаат црквата, а ним 3.000 луѓе им спијат заедно. И оние што на пензионерите им носат храна, во магацинот се по 400-500 луѓе што ги пакуваат и ги разнесуваат тие пакети. Што е тоа? Тука нема да се рашири вирусот, а ќе се рашири во храмот?


Ја загрозуваат слободата, го загрозуваат движењето. Што се однесува до мене, слободата е таа што Бог ни ја дава, а мојот благослов е да доаѓате во црква, да се причестувате и да си ги вршите сите други обврски како вистински христијани.


Епископ Банатски г. Никанор

 

10ти април 2020 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Мај 16, 2021

Овој ден - на свети Атанасиј Велики | Манастир Св. Јован Претеча С. Слепче

Ноќ повторно наидуваво утро рано на мои очи,ученик наместо да се надѕидувадозволил нешто да го кочи. Прослава чесна Небесна,за учител се одвиваликува Небеса, торжествува,Црквата воскликнува.
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2258
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1530
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1929
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…