логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Зошто празнуваме Нова Година ноќта 31 декември и 1 јануари? Дали нешто би се променило ако ја празнуваме неа од 28 на 29 август?

Во суштина ништо нема да се промени и можно е бирократски да кажеме дека тоа е само календар и всушност нема ништо посебно во тоа.
Но, погледнете што се случува во светот.

Луѓето од сиот свет се трудат да бидат добри еден кон друг. Се трудат да си разменат еден кон друг пријатни подароци, вкусно да се нагостат, да си кажат најубави зборови исполнети со љубов и грижа. Луѓето си посакуваат меѓусебно среќа и се надеваат на чудо токму во Новата Година. Нашите срца сепак чувствуваат нешто повеќе во тој празник. Затоа што и нашите молитви со вашите во овој храм и чувството на милијарди луѓе ширум светот во оваа новогодишна ноќ се слични на молитвата. Луѓето со надеж се обраќаат кон "непознатиот Бог", барајќи радост и среќа, љубов и чудо. За нас тоа не е ново, зашто во Црквата тоа е сé. За нас секој ден е ново " лето Господово благопријатно".

И не е случајно што овие новогодишни чувства се појавуваат веднаш до претстојниот Божик.
Еве ја вистинската надеж!
Еве го вистинското чудо!
Ова е навистина ново за целиот свет и човештвото, зашто во светот ќе дојде нашиот Господ и Спасител Исус Христос!

- од проповедта на Митрополит Псковски и Порховски Тихон (Шевкунов) за новогодишната ноќ 2020 год.

 

Подготви.

Снежана Корнет

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1129
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1257
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1126
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…