логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Еден брат, кој немаше ревност, го молеше авва Антониј тој самиот да се помоли на Бога за него. Авва Антониј му одговори: „Ниту јас, ниту Бог, нема да се сожали на тебе, доколку ти самиот не се погрижиш за себе, и доколку не Му се молиш на Бога.“

+ + +

Дојдоа некои браќа кај свети Антониј, и му рекоа: „Дај ни поука како да се спасиме“. Старецот им одговори: „Го слушате Писмото? Тоа ви е доволно.“ Но, тие му рекоа: „Би сакале и од тебе, оче, да чуеме нешто“. Тогаш старецот им рече: „Во Евангелието е речено: Ако Ако некој те удри по десниот образ, заврти му го и другиот.“ Тие му одговорија: „Не можеме да го направиме тоа“. Старецот им рече: „Ако не можете да го завртите другиот образ, барем истрпете го ударот по десниот“. „Ниту тоа не можеме“, одговорија повторно. „Ако и тоа не го можете, барем не враќајте на ударот со удар“. Тие рекоа: „Ниту тоа не го можеме“. Тогаш свети Антониј му рече на својот ученик: „Свари им нешто да каснат. Тие се болни“, а ним им рече: „Ако едно не можете, а друго не сакате, што ќе сум ви јас?“ Потребна е молитва (нивна, или нечија) за во нив да се разбуди духот на ревноста, односно волната енергија.

Од Добротољубието

Извор: http://pravoslavie.mk.

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2878
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2691
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…