логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

- Монах- тоа е оној, чија вредност е во неговата ноќна молитва


- Монах- тоа е оној, кој го чува умот, а не предметите;


- Монах- тоа е оној, кој во текот на денот се чува себеси, а ноќе го чува целиот свет;


- Монах- тоа е оној, чии што раце се дадени на послушност дење, а срцето му е дадено на молитва и дење и ноќе.


- Монах- тоа е оној, чија вредност не е во неговите раце, туку во неговата ноќна молитва.


- Монах- тоа е оној, кој не му дава волја на својот ум и живее по Божја Волја.


- Монах- тоа е оној, кој со помош на Божјата благодат го победи споменот за телото и стана бестелесен, иако живее во тело.


- Монах- тоа е оној, чиј што ум е чист од помисли и преобразен со Божествената благодат, која го обединува со Бог.


- Монах- тоа е оној, кој не само што се труди да се моли нерасеано, но и живее нерасеано.


- Монах- тоа е оној, во кого Божестевената Љубов го најде своето живеалиште и кој стана непобедлив и непристапен за непријателот.

- Монах- тоа е оној, чија непрестајна молитва стана непрестајна Љубов кон Бога.

 

Извор: http://www.diveevo.ru/2/0/1/4900/

 

 

Подготви: Снежана Корнет

26-ти ноември, лето Господово 2016

 

Друго:Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2970
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2805
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…