логоFacebookTwitterYouTubeeMail

19042009

ВО ТВОЈАТА ПУСТИНА
10/09/2021
 
кон Свети Јован Претеча

 

Сину благодатен на вечноста,

трубо милозвучна покајничка

гласу кој благослов издаваш,

од Оној за Кого покров не припремивме

и затоа во срце наше некаде се скри.

 

Јоване кој на Агнецот покажа,

дару кој при престолот се принесе,

не спуштај рака пред грешна душа,

туку остави љубов да лебди

пред оној кој сака да послуша:

 

Подигнете ги порти горништата свои,

подигнете се вечни порти,

покајание принеси душо обременета

и врати се во место од искона,

на сега закитена вечност неминлива,

припремете место за Царот на славата.

 

Не планини, туку и полиња

да бидат цветни оздравени души ваши,

Јоване, ти, почетна благодарност

Јоване, тишино тивка

кој совеста ја привлекува

и на радоста не и дава да одминува.

 

Пред мене да те гледам

ти кој Патот го позна,

зад мене да те видам

како ме испраќаш кон небеса,

но постојано во ум да те имам

мисла да не згаснува,

камен на камен нека се расточува

но, послушание по послушание

да не завршува.Од стихозбирката Манастирски води на сестринството
од Манастирот Свети Јован Претеча Слепче

 

 https://www.manastirslepche.mk/novost/vo-tvojata-pustina/

 

Друго:

 

 

11ти септември 2021 лето Господово

ПП

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3097
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2938
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…