логоFacebookTwitterYouTubeeMail

20/06/2021

 

Д У Х О Т


                                              триесет и петта мисла

 

Пред мене ластовички не гледам,

очи се плашам без сонце да отворам,

скитник сум кој полна месечина

не сака да замени за ѕвезда невидлива.Стара мерка на река понорница,

во длабочини ме поведе,

од светот истурка,

каде само глас се слуша

и срцебиење,

кое спас има само во молитва.Духу, чие име душава го познава,

Вистино која светлина во ум ни дошепнува,

поведи ме и во крајна темнина

и таму да видам дела на милоста.Знам, Ти Кој од небеса

спушташ до земја рака огнена,

од понор возведуваш во висина

со река безводна, но огнена, шумовита,

која утроба земјина распарува

и земја обликува по Твоја волја.Затоа, Духу Кој од мртвило

кон светлина возведуваш,

непрестано благодарам добиваш,

од оној кој за учител безвремен те признава

и на рака твоја срце и душа остава.Духу на вистината ...


Од поезијата на сестринството на Слепченскиот Манастир Свети Јован Претеча

 

Извор:

 https://www.manastirslepche.mk/novost/d-u-h-o-t/

 

 

Друго:

 

 

3ти мај  2021 лето Господово

ПП

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3178
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2507
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…