логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Ден ни осамна

вечер не доаѓа,

бидејќи време се растопува

зауздано под палка

која Он ти ја дарува.

 

Со жезол тој

уште денови за покајание

од Него ти измоли

за наше преумување.

 

О, Јоване

смирен Божји угодниче,

о, крило орлово

кое таги и болести развејува,

утеха и мир од небеса

за челад донесува.

 

Патеписец за нас постана

кој по своите свети молитви

нам патот ни го осветлува

и од Вишниот

список измолува да се раскинува.

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Не се оддалечувај оче свети

од челад непостојана

во вера спасоносна,

но умудри, о Божји угодниче,

и во ден на твоја прослава

и во вечер на метеж духовна,

да се одмори душа обременета,

а срце кон Господа да повика:

не поради наша правдина

туку поради светост

и угодништво Јованово –

Господи спаси и помилуј !

 
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
 

Од поезијата Манастирски води на сестринството на Манастирот Свети Јован Претеча Слепче

 2ри јули 2021 лето Господово

 

https://www.manastirslepche.mk/novost/patepisec-kon-sveti-jovan-bitolski/

 

Друго:

Друго:

3ти мај  2021 лето Господово

ПП

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2258
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…