логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Грижа за утре“И така, немојте да се грижите за утре, зашто утрешниот ден ќе се грижи за своето; на секој ден доста му е неговото зло.“ (Матеј 6, 34)  

Утро е. Содружник на утринското кафе му се збрканите мисли кои немирно брзи се обидуваат да се прегрупираат и дојдат до заклучок кога, каде, како и со кого определена грижа ќе заврши и ќе се избрише од нотесот за потсетување. Воглавно тоа се грижи со пократки рокови и се однесуваат на утрешниот ден, но пред се поради човечката ограниченост да се наоѓа на повеќе места во исто време и непресушната жед за се повеќе и се понови желби, некои од грижите веќе станале долгорочни со дата на реализација далеку во неизвесната иднина. Кафето, освен со својот мирис и симболична моќ да го олесни будењето, нема некој капацитет на расудување кој би можел да помогне во разрешувањето на грижата: што со себе си во овој и во утрешниот ден? За одговор на ова на прв поглед едноставно прашање на луѓето им треба цел елаборат од нацрти, предубедувања, и розови завршници, и се со цел да не се почувствува досада во ниту еден момент на отчукување на времето кое треба да биде исполнето исто колку и страстите кои се посакуваат. И што со себе си? Празни молитви за следниот понеделник за стекнување на продукти видливи со голо око со потекло од земјата. Грижа за асортиманот на храна за наредниот месец, посебно поделен по вариетети така што не смее да се повторува едно мени повеќе од еднаш и по вкусови кои ќе доведат до неконтролирани гурмански халуцинации. Голема голтка од огнена вода во викендот што доаѓа, која ќе овозможи заборав на сите постоечки и измислени проблеми и ќе инјектира енергија која иако тетурава ќе изразува задоволство барем до мамурниот повидок. Љубовни допири најмалку секоја трета вечер после тешко добиена битка против главоболката на партнерот, лесниот сон на децата, колебливата намера да се има блуден однос надвор од брачниот и полната месечина која мами, но не секогаш присуствува на романтика со среќен крај. Фиктивни износи во картичката кои на крајот на месецот ќе покажуваат позитива и ќе бидат уште еден предзвик да се организира што повозбудливо патување или конечно промени стариот модел на автомобил со нов, поаеросаркастичен. Полна рака таблети секое попладне, чија маленкост е утеха против спондилозата, неурозите, депресијата, стресот и симптомите кои лукавиот ги лажирал, претворил во навидум неизлечливи и понудил лекови поужасни од самата болест. Црни гласини на секоја фреквенција од медиумите, старт на дел од апокалиптичните случувања предвидени во Писмото, расчовечено однесување на цели слоеви и генерации и многу знаци за секого и побрзо. Значи ништо со себе си во грижите за утре.


Утро е. Содружник на утринското кафе му се концентрирани мисли во форма на молитва која ќе вети добро однесување, побара спокој во денешниот ден и благодари за слава на Милостивиот. Храната нема да биде грижа бидејќи не само од леб, туку и од секој збор што излегува од устата на Бога ќе живее човекот во денешниот ден. Голтките од огнената течност со непријатен мирис ќе станат заборав и ќе бидат заменети со вода налик на онаа која истекува од Престолот и која со многу свежина ја гаси жедта во денешниот ден.


Пладне е. Кога се е против љубовта во денешниот ден, љубовните допири ќе се претворат во погледи кои ќе ги угаснат страстите и ќе ги запалат старите добри зборови полни со себеразменување. Картичката конечно ќе го добие својот статус на пластика за често погрешни мотиви и нејзината содржина во денешниот ден ќе биде значајна колку и просечното количество на мед кое го создава една пчела за време на нејзиниот животен век.
Вечер е. Без таблета во денешниот ден против депресијата која ќе се победи со стихови од Словото кои ќе говорат за надежта во едно постоење доволно да ги отфрли навиките на трулежното и се подготви за преку мостот кон безвременото. Паничните информации за анархијата се само потврда за приближување на денот на Судот, ... но сепак доста бреме за денешниов ден кој веќе и онака пострадал од сопственото зло.

 

Meteori.Dr.jpg

 

  • SP Apostol

 

  • 08-ви јули, лето Господово 2014

  Друго:

Adot.se.jpg

 

 

 

- Некој некогаш рекол дека проблемот е толку поголем, колку што е понеразумен. Во тој случај, би рекле дека навистина овој проблем е мошне голем. Никако поинаку не би можело да се толкува безумното продлабочување на раните на телото Христово, раните во свеста на христијаните што се создаваат со пропагандната машинерија насочена кон другите помесни православни цркви, со цел оцрнување на нашиот народ и Црква

Повеќе артикли...


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1130
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1262
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1130
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Кој може да биде ученик Христов (01.12.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кој може да биде ученик Христов (01.12.2020 )

Тоа го направиле мачениците, тоа го направиле вистинските монаси, тоа го направиле сите свети.Во очите на светот тоа изгледа како омраза кон татка си и мајка си, жената и децата...

Митрополит Струмички Наум: Милостивиот Самарјанин (29.11.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Милостивиот Самарјанин (29.11.2020 )

Сите ние сме гости на овој свет, кои повеќе – кои помалку, повредени од демоните – разбојниците, сместени од милостивиот Самарјанин – Христос, на лекување во гостилницата – Црквата. Гостилничар...

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

« »