логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Одговори на Вашите прашања    

Одговара: отец Горан Стојчевски

 

 

 

Прашање:

Однапред се извинувам за времето кое Ви го одземам.
Ве молам за одговор на мојата состојба.Имено,минатата год. со мојот сопруг, од синот на една жена (моја вујна,сега покојна) дознавме дека таа ни има направено магија за да немаме деца и тоа на денот на венчавката на нејзината ќерка, точно пред црквата,кога до вратата од нашата кола најдовме нешто завиткано во најлонче, тогаш не знаевме што е тоа и го исфрливме.Не се занимаваме со магии, ние сме верници, но колку и да не веруваме во неа, сепак последиците од неа ги чувствуваме.После тој ден почувствував голема промена кај мене во негативна смисла(бев многу нервозна,постојано се карав со мојот сопруг,а и со сите други во семејството, немирно спиев, ми се појавуваа модринки по телото, а никаде се немав удрено, едноставно што и да направев беше погрешно).Никако не можев да си ја објаснам таа промена. Во брак сме 4 год. од кои 2 год. се обидуваме да останам во блажена состојба, но не ни успева. Ги направивме потребните испитувања на лекар и нема проблеми кај двајцата.Разговаравме со Отец од нашето место и тој ни предложи да ни ја освети куќата,да почнеме редовно да одиме во црква, да постиме,да се причестуваме и да се молиме
, па со Божја волја ќе се отстрани демонот од мене. Го направивме сето тоа што ни го кажа и навистина почувствував голема позитивна промена кај мене во однос на духовната состојба,СЛАВА ТИ БОЖЕ. Но секој месец,во исто време, на третиот ден после моите плодни денови повторно ми се појавуваат модринки по телото, кои не ме болат, а ноќта кога ми се појавуваат чувствувам голема нервоза и многу тешко спијам. Пред и после тој ден се си е нормално, а кога за време на Велигденскиот пост, постевме во секоја смисла на зборот, модринките ги немаше.Сега повторно ми се појавуваат.Двајцата сме крстени, се трудиме да ги почитуваме Божјите заповеди, Господ да ни прости се што грешиме.Надежта и вербата во Бога се единствените нешта кои ме одржуваат.
Ќе Ве молам да ми одговорите, што би можела да направам за да излезам од оваа состојба?
Однапред Ви благодарам!

Одговор: 

Држете го она на кое ве упатил духовниот отец, и она што е важно е да пристапуваме со вера во нашиот духовен живот, да бидеме трпеливи, бидејќи освен верата нашиот живот треба да биде исполнет со надеж, нема потреба да се оптеретувате со случката ако редовно пристапуваме кон светите тајни.

 

 

Прашање: Христос Воскресна-Навистина Воскресна!За многу години. Амин!  Што значат Христовите зборови:Не дојдов да донесам мир туку меч? Бог со нас сега,секогаш и во вечни векови.АМИН!


Одговор: 

Секој Христов збор започнува со Мир вам! Но, мечот треба да биде наша подготвеност во борбата со гревот, со вера и со активен литургиски духовен живот (исповед, духовно раководство, Причестување) да се спротиставиме на славољубието и сластољубието. Со доаѓањето на Нашиот Спасител вистиното стана пророштвото за ставањето непријателство на Богочовекот со гревот, смртта и ѓаволот,  а Он за нас оствари победа преку Воскресението, затоа  треба да земеме учество во таа духовна борба против страстите кои се извор на секој немир, а огнот е благодатта на Светиот Дух која ја примаме на Крштевањето и зависи од нас колку тој благодатен оган ќе се разгорува во нас!

 

  
 Прашање: Ве МОЛАМ ако можете да ми кажете како можам да го дојдам до мојот чичо кој моментално е во Ерусалим на Божји Гроб(не сум сигурна)уште пред 18-19 годино се има замонашено овде во Македонија во лесновскиот манастир па до денес незнам ништо за него ако го имате посетено Ерусалим и ако можете да ми помогнете пишете ми јас ке ви казам по конкретни информации. поздрав

 Одговор: 

Обратете се до Брегалничката епархија, можеби тие имаат некоја информација, се извинувам и простете ми что не можам повеќе да помогнам!

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3097
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2938
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 694
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1180
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6630
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »