логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ  

Тропар на света маченица
Параскева Икониска
28 октомври / 10 ноември

Премудрата и сефална Христова маченица Параскева,
мажествена храброст примајќи,
женската немоќ ја отфрли, демонот го победи
и мачителот го посрами, повикувајќи и глаголајќи:
дојдете, телото мое со меч исечете го,
јас пак радувајќи се одам кон Христос, мојот Женик.
По нејзините молитви, Христе Боже, спаси ги нашите души!


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА

 

Тропар на светиот
Христов епископ
Атанасиј
патријарх Константинополски
28 октомври / 10 ноември

Подвижнику Христов, кој јаремот Спасителев го понесе,
пастир постанувајќи на овците словесни.
Испосниче благодатен на кого Господ се јави,
подавајќи жезол за приведуање на многумина кон спасение,
моли се оче свети на кого Господ маловерието не го зеде за грев,
за оние кои на твоите молитви надевајќи се,
го прославуваат споменот твој чесен.

7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ - ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светиот
Христов свештеномаченик
Киријак
патријарх Ерусалимски
28 октомври/ 10 ноември

Велика е славата твоја на небесата,
од Христа Бога ти дарувана, Киријаче славен пастиру,
изобличителу на зловерието, ревносен
исповеднику на вистината, чија рака бројни бисери
благодатни до паствата испрати,
а Господ Спасителот со троен венец те овенча,
и на твоите молитви ги предаде оние кои
денес светото име твое пред Него го повикуваат.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на преподобниот отец
Јов Почаевски
28 октомври / 10 ноември

Бранику на верата православна, заштито облагодатена
на вистината против лукавоста на зловерието Језуитско,
 Јове свети подвижниче, заштита просиме од Господа,
по твоите свети молитви да останеме верни на сведоштвото,
на оние кои Бога Го исповедуваа во вековите.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ - ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот
Христов свештеномаченик
Неофит
епископ Урбински
28 отомври / 10 ноември

Душата твоја топол бран на благодатта ја обли
кога небесни гласници допир небесен и донесоа,
о Неофите оче преподобен.
Примајќи го залогот на вечноста,
 молитвата го замени здивот на земниот живот.
Сега за нас моли се пред Господа, Кој за тебе постана
Пат, Вистина и Живот, о свети мачениче.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светите
Христови маченици
Теренциј, Неонила
и нивните деца Сарвил, Нит, Јеракс,
Теодул, Фотиј, Вилија и Евника
28 октомври / 10 ноември

Мачеништвото ваше Теренцие и Неонило
благодат излева на главите од оние
кои чест воздаваат и поклонение вам и на
Сарвил, Нит, Јеракс, Теодул, Фотиј, Вилија
и Евника – породот ваш, кои на Господа Бога
угодувајќи како сјајни ѕвезди засветлија на небесниот свод.
Радувајте се сега во вечноста
и за нас молете се свети Христови воини.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светата
Христова маченица
Ана
28 октомври / 10 ноември

Радувај се мајко која во синот
го запали пламенот на верата,
радувај се слугинко Господова
која нозете Христови со смирение ги допре,
радувај се и за нас моли се маченичке света
на која денес споменот чесен го прославуваме.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претча Слепче

Тропар на преподобниот
Христов епископ
Стефан Саваит
28 октомври / 10 ноември

Ти кој со ангелите претстоиш пред славата
Господова, Стефане оче благодатен,
кого милоста Христова во бестрастие го приведе,
пријател станувајќи со Создателот на сите,
моли се за нас свет епископе
мир во Господа за душите наши да најдеме.


7.Vselenski.sobor
 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

Тропар на светиот
епископ Христов
Арсениј Сремски
28 октомври / 10 ноември

Наставнику на милоста, кој ризницата на
милосрдието за сите си ја отворил,
на правоверието учителу и на архиереите
Божествен украсу, оче наш ерарху Арсение,
на сиромашните си бил застапник.
Затоа моли Го Христа Бога,
да ги просвети нашите души,
за да не погинеме во смртен сон.


7.Vselenski.sobor
 
         Извор МПЦ – ОА

 

 
Извор МПЦ-ОА     
Манастир св Јован Претеча Слепче


Православен календар за 10/11/2018  

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2019 лето Господово

 Од Верскиот календар:

Светата маченичка Параскева (Петка)
Петка Икониска

Родена е во градот Иконија од родители богати и христољубиви. По смртта на своите родители како девојка почна да им го раздава својот имот на бедните и на неволните, во името на Господ Исус Христос. Кога настана гонењето во времето на царот Диоклецијан, Параскева беше изведена на суд пред кнезот на таа земја. Штом кнезот ја праша за името, таа рече дека името ѝ е христијанка. Кнезот ја укори зошто не си го кажува своето обично име. А Параскева му рече: „Требаше прво да ти го кажам името на вечниот живот, а потоа на привремениот“. Откако ја биеја кнезот ја фрли во затвор, каде што ѝ се јави ангел Господов, ја исцели од раните и ја утеши. Со молитва ги урна сите идоли во незнабожечкиот храм. После долги и лути маки ја убија со меч.

Светиот маченик Теренциј

Од Сирија. Пострада за Христовата вера заедно со жена му. Тогаш пострадаа и нивните седум деца. По многу маки, при коишто се јави силата Божја, сите беа убиени со меч.

Свети Стефан Саваит

Писател на многубројни прекрасни канони. Се подвизуваше во обителта на Свети Сава Осветен. Подоцна беше епископ. Мирно се упокои во 807 година.

Свети Атанасиј, патријарх Цариградски

Противник на унијата со Рим, наспроти неговиот претходник Јован Векка (1275 г. – 1282 г.). Од детството беше аскет и молитвеник. Беше омилен кај народот, а заради својата морална строгост го предизивика негодувањето на некои свештеници. Се повлече во неговиот манастир на гората Ган, каде што се подвизуваше уште построго од порано. Му се јави Самиот Господ Исус Христос и благо го укори зашто им го остави стадото на волците. Кога го прорече денот на земјотресот во Цариград, царот Андроник повторно го врати на патријаршискиот престол и против неговата волја. Но потоа тој повторно тајно се оддалечи на подвиг. Се упокои во стотата година од животот. Беше чудотворец и проѕорливец.

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 67
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 49
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 150
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »