логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Акатисти на Пресвета Богородица:

1. Ахтерска
2. Абортус
3. Брзопомошничка
4. Богољубовска
5. Благовештение
6. Воведение-Пречиста
7. Владимирска
8. Воспитание
9. Достојно јест
10. Донска
11. Державнаја
12. Додавање на ум
13. Ерусалимска
14. Живоносен Источник
15. Знамение
16. Застапничка на Црквата
17. Иверска
18. Игуманија Атонска
19. Исцелителка
20. Избавителка
21. Избавување од те.похоти
22. Икономиса
23. Казанска
24. Млекопитателница
25. На сите жалосни радост
26. Неочекувана радост
27. Несогорлива капина
28. Неразрушлива Карпа
29. Омекнување на злите срца
30. Погледај на смирението
31. Посредничка на грешни
32. Почајевска
33. Покров
34. Рождество
35. Сецарица
36. Смоленска
37. Спасителка на оние кои пропаѓаат
38. Страдална
39. Теодоровска
40. Тихвинска
41. Толгска
42. Троеручица
43. Успение
44. Умиление
45. Ублажи ги моите жало
46. Утешителка
47. Умножителка на жито
48. Чаша која не се допив

Светителки
 1. Св.Анастасија
 2. Св. Александра царица
 3. Св. Валентина
 4. Св. Екатерина
 5. Св. Ефимија
 6. Св. Евгенија
 7. Св. Ирина
 8. Св. Ксенија Јуродива
 9. Св. Јулија праведна
 10. Св. Марија Египетска
 11. Св. Марија Магдалена
 12. Св. Марина
 13. Св. Марта и Марија
 14. Св.Матрона Московска
 15. Св. Нина Рамноапосто.
 16. Св. Петка Преподобна
 17. Св. Петка Икониска
 18.  Св. Петка Римска
 19. Св.Софија,Вера, Надеж
 20. Св. Татјана
 21. Св. Варвара
 22. Св. Злата Мегленска
Акатисти на Господ:
 1. Благодарствен
 2. Бесплотните сили
 3. Богојавление
 4. Вознесение
 5. Воскресение Христово
 6. Господ за взаемна љубов
 7. Господ Саваот
 8. Гробот Господов
 9. Исус Христос за тага, болка
 10. Исус победит. на смртта
 11. Крстот Господов
 12. Неракотворен образ
 13. Пасха Господова
 14. Покаен
 15. Преслаткиот Господ
 16. Пресвета Троица
 17. Пред причест
 18. Преображение Господ.
 19. Рождество Христово
 20. Света Педесетница
 21. Семилостивиот Спасител
 22. Сретение Господово
 23. Страдањата Христови
 24. Страшниот суд
 25. Светиот Дух
 26. Цветници
  Канони:

1. Ангел Пазител
2. За болен
3. Св. 15 Тивериополски
4. Пасха
5. Св. Прохор Пчински
6. Св. Атанасиј Велики
7. Св. Нифонт Епископ
8. Молебен
9. Покаен канон на Монах
10. Св. Уар (за некрстени)

Акатисти на светители:

1. Св. Адам и Ева
2. Св. Александар Свирски
3. Св. Алексеј човек Божји
4. Св. Амвросиј Оптински
5. Св.Ангел Пазител
6. Св.Андреј првоповикан
7. Св. Антип
8. Св.Архиѓ. Стефан
9. Св. Атанасиј Велики
10. Св.Апостол Лука
11. Св. Арх. Гаврил
12. Св. Арх. Михаил
13. Св. Арх. Рафаил
14. Св. Бонифациј
15. Св. Василиј Велики
16. Св. Василиј Јуродив
17. Св. Василиј Острошки
18. Св. Виктор
19. Св. Георгиј
20. Св. Гуриј, Самон и Авив
21. Св. Давид Цар
22. Св. Димитриј
23. Св. Ефтимиј Велики
24. Св. Илија
25. Св. Јов многустрадален
26. Св. Јован Крстител
27. Св. Јоаким и Ана
28. Св. Јован Шангајски
29. Св. Јован Богослов
30. Св. Јован Златоуст
31. Св. Јован Кронштатски
32. Св. Јован Јаков Хозевит
33. Св. Јован Рилски
34. Св. Јосиф Прекрасен
35. Св.Кирил и Методиј
36. Св. Кипријан и Јустина
37. Св. Кузман и Дамјан
38. Св. Климент Охридски
39. Св. Константин и Елена
40. Св. Лаврентиј Черниговски
41. Св. Лазар воскреснат
42. Св. Мина
43. Св. Наум Охридски
44. Св. Нектариј Егински
45. Св. Никола
46. Св. Николај цар
47. Св. Онуфриј Велики
48. Св. Пајсиј Велики
49. Св. Пантелејмон
50. Св. Петар и Павле
51. Св. Серафим Саровски
52. Св. Серафим Вирицки
53. Св. Серафим Роуз
54. Св. Сергиј Радонежки
55. Св. Симон Зилот Апостол
56. Св. Симеон Богопримец
57. Св. Симеон Нов Богослов
58. Сите Светии
59. Св. Силуан Атонски
60. Св. Спиридон Чудотворец
61. Св. Стефан Дечански цар
62. Св. Стилијан
63. Св. Теодосиј Кавкаски
64. Св.Теофан Затворник
65. Св. Тома Апостол
66. Св. Три Јерарси
67. Св. Трифун
68. Св. Харалампиј
69. Св. Хрисант и Дарија
70. Св. 40 Маченици Севасти.
71. Упокоен
72. УпокоениПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1548
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 982
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…