логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Љубовта бара дискреција, а дискрецијата, пак, е уметност. Ако не сте запознаени со уметноста на љубовта, тогаш не знаете како да љубите. Љубовта не гледа на недостатоците на својот ближен. Таа ги простува грешките, ги толерира лошите навики…

Избегнува да критикува. Несреќна е за сарказмот. Ги растура сомневањата. Не прифаќа клевета. Таа не пресудува или јавно разобличува.

Ги покрива сите недостатоци на љубезен и храбар начин… Љубовта, преку нејзината едноставност и искреност, не е свесна за злото. Кристално е јасна како вода од чистото езеро. Ниту еден жесток бран на зло или измама не може да ја нарушат.

Оној што љуби е најголемиот победник во духовната битка. Тој победува користејќи насмевка и љубезност.

Старец Ефрем Аризонски

 

 

 

 

 

 

 

https://www.mocdanz.org.au/mk_MK/%d0%be%d0%bd%d0%be%d1%98-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%99%d1%83%d0%b1%d0%b8-%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d1%83%d1%85%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b1/Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 259
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 758
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…