логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Евангелие и поука за 20/04/2019

 
 

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Јован 11:1-45

1.     Беше, пак, болен некој си Лазар, од Витанија, од местото на Марија и нејзината сестра Марта.
2.     А Марија, чиј брат Лазар се разболе, беше онаа, која Го помаза Господа со миро и ги избриша нозете Негови со својата коса.
3.     Тогаш сестрите нарачаа по Него, велејќи: „Господи, ете, оној што го милуваш, болен е.”
4.     Штом чу Исус, рече: „Таа болест не е за умирање, туку за слава Божја, за да се прослави Синот Божји преку неа.”
5.     А Исус ја сакаше Марта, и сестрата нејзина, и Лазара.
6.     А кога чу дека е болен, тогаш остана два дена во местото, каде што се наоѓаше.
7.     Потоа им рече на учениците: „Да отидеме пак во Јудеја!”
8.     Учениците Му рекоа: „Рави, сега сакаа да Те убијат со камења, и пак ли таму ќе одиш?”
9.     Исус одговори: „Нели дванаесет часови има во денот? Кој оди дење, не се сопиња, зашто ја гледа светлината на овој свет;
10.     а кој оди ноќе, се сопиња, оти нема светлина во него.”
11.     Ова им го кажа, а потоа им рече: „Лазар, пријателот наш, заспал; но ќе отидам да го разбудам.”
12.     Тогаш учениците Негови рекоа: „Господи, ако заспал, ќе стане.”
13.     Исус го рече тоа за смртта негова, а тие мислеа дека говори за заспивање со сон.
14.     Тогаш рече Исус отворено: „Лазар умре.
15.     Но се радувам заради вас, зашто не бев таму, та да поверувате – туку, да отидеме при него.”
16.     Тогаш Тома, наречен Близнак, им рече на учениците: „Да отидеме и ние да умреме со него.”
17.     Кога дојде Исус, најде, дека тој веќе четири дена е во гроб.
18.     А Витанија беше близу до Ерусалим, околу петнаесет стадии;
19.     и мнозина Јудејци беа дошле при Марта и Марија да ги утешат за брата им.
20.     Кога чу Марта дека иде Исус, излезе пред Него; а Марија седеше дома.
21.     Тогаш Марта Му рече на Исуса: „Господи, ако беше Ти овде, немаше да умре брат ми.
22.     Но и сега знам што и да посакаш од Бога, Бог ќе ти даде.”
23.     Исус ? рече: „Твојот брат ќе воскресне.”
24.     Марта Му рече: „Знам дека ќе воскресне при воскресението, во последниот ден.”
25.     А Исус ? рече: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во Мене, и да умре, ќе живее.
26.     И секој, што живее и верува во Мене, нема да умре довека. Го веруваш ли тоа?”
27.     Таа Му одговори: „Да, Господи, јас поверував дека си Ти Христос, Синот Божји, што треба да дојде во светов.”
28.     Штом го рече тоа, отиде и ја повика сестра си Марија тајно, велејќи: „Учителот е овде и те вика.”
29.     Таа кога чу, стана бргу и отиде при Него;
30.     оти Исус уште не беше дошол во селото, а стоеше, каде што Го беше дочекала Марта.
31.     Јудејците, што беа со неа дома и ја утешуваа, кога видоа дека Марија стана бргу и излезе, отидоа и тие по неа, мислејќи оти ќе оди на гробот да плаче.
32.     А Марија, штом пристигна таму, каде што беше Исус и кога Го виде, падна пред нозете Негови и рече: „Господи, да беше Ти овде, немаше да умре брат ми.”
33.     Исус, пак, кога ја виде како плаче, и Јудејците што беа дошле со неа како плачат, се натажи и се возмути,
34.     па рече: „Каде сте го положиле?” Му рекоа: „Господи, дојди и види!”
35.     Исус просолзи.
36.     Тогаш Јудејците рекоа: „Гледај, колку го милувал.”
37.     Некои од нив, пак, велеа: „Не можеше ли Овој, што ги отвори очите на слепиот, да направи и овој да не умре?”
38.     А Исус, пак, се нажали во Себе и дојде до гробот; тоа беше пештера и камен навален на неа.
39.     И рече Исус: „Кренете го каменот!” Марта, сестрата на умрениот, Му рече: „Господи, мириса веќе; оти четири дена има откако е умрен.”
40.     Исус ? рече: „Не ли ти реков, дека, ако поверуваш, ќе ја видиш славата Божја?”
41.     Тогаш го дигнаа каменот, каде што лежеше умрениот. А Исус ги подигна очите угоре и рече: „Оче, Ти благодарам, оти Ме послуша.
42.     А Јас знаев дека Ти секогаш Ме слушаш; но ова го реков заради народов што стои наоколу, за да поверуваат дека Ти си Ме пратил.”
43.     Кога го рече ова, извика со висок глас: „Лазаре, излези надвор!”
44.     И излезе умрениот, завиткан во платно по рацете и возете, а лицето забрадено со крпа. Им рече Исус: „Одвиткајте го и оставете го да оди!”
45.     Тогаш мнозина од Јудејците, што беа дошле со Марија и видоа што направи Исус, поверуваа во Него.


Апостол на денот: Послание на светиот апостол Павле до Евреите 12:28-29;13:1-8

28.     И така, примајќи го царството непоколебливо, да ја пазиме благодатта, со која ќе Му служиме на Бога благоугодно со почит и во страв,
29.     бидејќи нашиот Бог е оган, што изгорува.
1.     Братољубие нека пребива меѓу вас!
2.     Гостољубивоста не заборавајте ја, бидејќи преку неа некои, и не знаејќи, им укажаа гостопримство на ангели.
3.     Помнете ги затворениците, како да сте со нив затворени, и оние што страдаат, оти и сами сте во тело.
4.     Бракот на сите треба да е чесен, и брачното легло – чисто; а блудниците и прељубниците ќе ги суди Бог.
5.     Немојте да бидете среброљупци и задоволувајте се со она, што го имате. Зашто Сам Он рекол: „Нема да те оставам, ниту, пак, ќе те напуштам”;
6.     така што слободно да велиме: „Господ ми е помошник, и нема да се уплашам: што може да ми направи човек?”
7.     Помнете ги и вашите наставници, што ви го проповедаа словото Божјо, и, имајќи го пред очи крајот на нивниот живот, подражавајте ја верата нивна.
8.     Исус Христос е ист вчера, и денес, и во веки.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 853
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1124
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 1070
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…