логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Сито - поучна приказна за молитвата

Си било еднаш едно момче кое со денови, недели и месеци учело молитви. Но во неговата глава не се задржувало ништо. Се' истекувало како вода, ништо од важното не останувало. Потполно разочарано, момчето решило да престане да се моли. Во меѓувреме слушна за еден старец, голем молитвеник кој се подвизувал во пустина.
- Добро - помислило момчето - ќе го посетам мудрецот и да се обидам за последен пат да најдам одговор на прашањето како треба да се молам. Тргнало на пат, го пронашло мудрецот и го запрашало:
- Голем учетелу! Дали би сакал да ме научиш на вистинска молитва, да осетам корист од тоа?
Старецот - подвижник одговори:
- Го гледаш ли онаа валкано сито онаму?
- Да! - одговори момчето.
- Земи го и од реката донеси вода во него.
Момчето го земало ситото, отишло сто метра до реката и зграбил вода со ситото. Штом го извлекол од водата сета вода истекла од него. Се вратило момчето кај Старецот со празно сито. Кога го здогледал, Старецот му рекол повторно да оди на реката и да земе вода. Така момчето одело неколку пати. На крајот му здосадило, па го прашало Старецот:
- Зошто ме мачиш да работам бесмислена работа кога вода во сито не може да се носи?
Старецот му одговорил:
- Синко мој, исто е и со молитвата. Ти навистина не донесе ни капка вода, но затоа пак ситото кое беше валкано сега е чисто. Тебе само ти се чини дека немаш корист од молитвата и дека во тебе ништо не останува. Молитвата те прочистува иако ти не го чувствуваш тоа, исто како водата што го исчисти ситото.

 

Извор:

Од ФБ профил на

Николај Филотеев

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1220
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1767
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1179
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…