логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Тропар, глас 8:


На половината од Празникот, жедната моја душа напој ја со водата на благочестието, зашто Ти, Спасителе, на сите си им викал: Кој е жеден, нека дојде при Мене и нека пие! Извору на нашиот живот, Христе Боже, слава Ти!

Кондак, глас 4.


Создателу на сѐ и Владико Христе Боже, на половината од Празникот кој беше пропишан со законот, Ти им говореше на оние што Те слушаа: Пријдете, и нацрпете од водата на бесмртноста! Затоа и ние Ти се поклонуваме и верно Ти викаме: Дарувај ни ги Твоите добрини, зашто Ти си Изворот на нашиот живот.

Икос: Запустената моја душа од безбројни гревови, наводни ја со потоците од крвта Твоја, и направи ја плодоносна со добродетели, зашто Ти си им рекол на сите да доаѓаат при Тебе, Сесвето Слово Божјо, и да црпат жива вода на нераспадливоста, која ги очистува гревовите на оние што го воспеваат Твоето славно и божествено Воскресение, давајќи им ја навистина крепкоста на Духот, која слегува од висините, на Твоите ученици кои Те знаат за Бог Тебе – Благи, зашто Ти си Изворот на нашиот живот.

 Подготви: Т.С.

 Друго:

Hristos.Sudija.jpg

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 831
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…