логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Скопје, 25 декември (МИА) - Со својот уметнички талент, како дел од музичкиот Пантеон на светската пијанистичка интерпретација, Симон Трпчески се вброи во најголемите амбасадори на Република Македонија ширум светот, истакна претседателот Ѓорге Иванов кој денеска на виртуозот на пијано Симон Трпчески му врачи Орден за заслуги за Македонија зашто ја афирмира  македонската култура со високите дострели на врвен пијанист.

- Низ својата суптилна мисија потврди дека Македонија е географски мала, но духовно и уметнички голема земја, чија непресушна креативност се вткајува во светското цивилизациско и културно наследство... Многупати досега и ние, дома, бевме сведоци на неговиот вистински триумф. На откривањето на скалата на неговите интимни доживувања во моментите во кои како најискусен медијатор, му даруваше на инструментот душа. Симон Трпчески преку клавишите на пијаното му докажа на светот дека Македонија, достојно на своите корени, е татковина на извонредни уметници, рече шефот на државата.

Трпчески им се заблагодари на сите кои придонеле за неговиот професионален развој, на своето семејство кое му го покажало патот кон ѕвездите, на неговите професори Романови кои, како што рече, му го покажале вкусот во музиката. Им се заблагодари на агенцијата ИМГ-Артист - за вербата и внимателното градење на неговата кариера низ светот, и на здружението КултурОп за поддршката и ентузијазмот за неговите активности во Македонија. Трпчески им се заблагодари и на сите колеги, пријатели, донаторите, а Орденот им го посвети на родителите и на својата две недели стара ќерка Лара.

- Верувам дека со сето она што го направив досега го заслужив овој орден, иако можеби звучи нескромно. Поради тоа што тоа не го правам само за себе или за своето семејство, туку го правам и за својата држава - Република Македонија, чиешто име е неизбежно поврзано со моето име насекаде низ светот... Јас сум производ на македонското музичко образование и со гордост тоа го кажувам насекаде во светот, рече Трпчески пред многубројните гости во претседателската вила Водно.

Критиката  го вбројува Трпчески во музичари со редок талент. Светскиот печат за него објави дека го освојува светот на класичната музика, како што Александар го освојувал стариот свет и дека влезниците за неговите концерти наскоро ќе се продаваат на аукција.

Исклучително богатата концертна 2009 година Трпчески ја заокружи  овој месец со голема европска турнеја на престижниот лондонски Филхармонија оркестар и легендарниот диригент Лорин Мазел. Трпчески настапи како солист во изведбата на Концертот бр. 1 за пијано и оркестар од Чајковски.

Во мај во Скопје тој свиреше со Оркестарот на Бољшој-театарот. Спектакуларниот концерт во преполната Метрополис арена остави печат на културата во Македонија оваа година, а има и историско значење за музичкиот летопис поради првото гостување на оркестарот на Бољшој во земјава. хс/паг/14:42Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 441
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 942
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1167
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »