логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ЗАПОЧНА 42. МЕЃУНАРОДЕН СЕМИНАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК


Ѓурчинов: Никој не треба да се плаши од македонскиот јазик и култура


Академик Ѓурчинов се надоврза на мислењето на претседателот Ѓорге Иванов според кој "традицијата на овој Семинар е повеќе од потребна поради извесниот страв од македонскиот јазик и Македонците воопшто кој произлегува од непознавањето и затвореноста на одредени луѓе и групации кон македонскиот јазик и култура"


Присутните 90 учесници од 27 земји во светот, на вчерашното отворање на 42. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, ги поздрави ректорот на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј", Велимир Стојковски:
-Секое навраќање кон минатото значи и потсетување дека и покрај тешките денови за македонската држава и многуте историски премрежија, јазикот, литературата, културата, обичаите и фолклорот отсекогаш биле нишката што го одржува идентитетот на македонскиот народ - рече на отворањето ректорот Стојковски, и потсети дека токму просветата, и првата богослужба на старомакедонски јазик со писмото на солунските браќа имаат епохално значење за културниот развиток на сите словенски народи.

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, потенцираше дека традицијата на овој Семинар е повеќе од потребна затоа што се уште постои извесен страв од македонскиот јазик и Македонците воопшто:
- Како искрени пријатели на Македонија и Македонците, вие секако знаете дека тој страв и воздржаност произлегува од непознавањето и затвореноста кон нешто што можеби изгледа необично и нејасно. Наспроти затворените луѓе, ние слободно ги славиме јазикот, говорот и комуникацијата меѓу луѓето. Токму затоа, вашата улога која и досега на блескав начин ја вршите е да допрете до што повеќе срца, да ја пренесете вистината за Македонците и за Македонија.
-За директорот на Семинарот, Емилија Црвенковска, оправдани се напорите за афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура:
- Очекуваме од ова издание на Семинарот да стекнеме уште други нови пријатели, млади македонисти кои ќе ја продолжат афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура. Според неа, големиот интерес за учество на семинарот говори дека македонскиот јазик не е загрозен, но, потребна е поголема поддршка од државата за лекторатите кои се од големо значење на Република Македонија.

Академик Милан Ѓурчинов, пак, рече дека никој не треба да се плаши од македонскиот јазик, литература и култура. "Ние треба да внимаваме со некои непретпазливи, предимензионирани изјави да не предизвикуваме сомнежи кај некои луѓе кои никогаш не изразиле такво сомневање во овие 42 години , а тоа што некои одредени кругови во Грција се занимаваат со тоа, е нивна работа", додаде Ѓурчинов.

Според него македонскиот идентитет никогаш не бил посилен отколку сега, затоа што, како што рече "Македонија создава литература, наука, уметност... и би било апсурдно сега некој тоа да го негира".

Инаку, учесниците на семинарот освен за јазикот ќе дебатираат и ќе учат за нашата култура и историја. Покрај лекторските вежби, во рамки на семинарот што ќе трае до 27 август, ќе има преведувачка работилница, и предавања на истакнати македонски академици и автори. На 25 и 26 август ќе се одржи и 35. Научна конференција, а традиционално и годинава ќе бидат организирани и курсеви за учење македонски ора.

ФОТО: Оhridnews

Извор: Вечер

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 352
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 816
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1061
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа... Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку...

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

« »