логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Грмна алармот уште во 6.30 часот иако беше недела. Стамен нагло се заврте и ја протегна залоената куса рака за да го замолчи алармот на зеленкастиот часовник што ѕвонеше од наткасната покрај неговата глава. Во истиот момент кога металното чеканче што удираше на лименото ѕвонче од зеленкастиот часовник го удри Стамена по најистурениот дел од раката. Го удри по кусо, дури под кожа исечениот нокт од средниот прст, при што му предизвика страшна болка.

И само што помисли дека болката е толкава што не може да замисли поголема, па почна да ја тресе раката во надеж дека свежиот утрински воздух при брзото тресење на раката ќе му го разлади прстот и така разладен ќе ја смири болката, кога одеднаш почувствува страшна болка во грбот. Болката беше толку силна што за момент го загуби здивот и доби нагон за повраќање. Се обиде да се прибере барем за момент за да стане, и ритуално, како и секое утро, да се довлече до тоалетот. Набргу се откажа од идејата бидејќи сфати дека секое, дури и најмалото движење му ја зголемува болката.

Остана така во агонијата од својата болка згрчен во креветот уште неколку часа. А алармот не престануваше, оти не беше ни стигнал Стамен да го досопре поради повредата на прстот, а потоа и поради неможноста да се помрдне. Ѕвонеше со својот метален звук правејќи неподнослива бучава. Само повремените лелеци на Стамена, одвреме навреме, беа погласни од него.

Но Стамен не го ни забележуваше тоа. Сконцентриран беше на болката.

Кога за момент почувствува дека болката се потсмири, без нагли движења успеа да собере сила и да се исправи на нозе. Тогаш ја забележа и металната бучава на алармот, но не сакаше да ја троши силата на негово сопирање. Продолжи со ситни чекорчиња кон тоалетот. Кога поминуваше покрај столот на кој имаше испеглан тегет костум, бела кошула и црвена машна, пружи рака на столот за да може да одмори и да земе здив. Наеднаш болката повторно го зголеми својот интензитет и овој се струполи на подот. Не можеше уште бајгиди време да се исправи, но успеа некако со ползење да се довлече до вратата од тоалетот. Имаше чувство на надуеност на бабулето и мораше да ги олабави ѕидовите на мочниот меур, бидејќи некако знаеше дека тоа му ја зголемува болката. Кога по којзнае колку време го почувствува второто олеснување, се исправи на нозе и застана гордо над веце-школката. Со крајни напори успеа да измоча некоја крвава капка. Срцето од страв почна забрзано да му бие. А болката се врати чиниш уште поголема. Така избезумен, што од болка, што од страв, направи неколку брзи чекори и се фрли на каучот. Алармот и натаму ѕвонеше, но сега неговиот звук се мешаше со џагорот од улицата надвор, поточно од Маршалскиот плоштад. Дури невообичаено за неделен ден. Се слушаа од улица свирења на коли, гласни патриотски песни, шумови на развиени црвени знамиња, понекоја парола, понекој стаклен звук од наздравување со шишињата пиво.
До Стамена тој ден ништо од тоа не допираше. Само се допираше по испотеното чело со ладна пот за да се забрише.

Кутриот, немаше ни кому да се јави за помош. Беше навикнат сам да ја троши високата офицерска пензија.

Интензитетот на болката постојано варираше. Во моментите со намалена болка само успеваше да се заврти на другата страна, еднаш за да посегне по баралгин за да се напие, еднаш за да стане до чешмата да земе вода за апчето и уште двапати за да оди до тоалет да проба да се олесни, каде што повторно тешко одеше, а беше и повторно крваво. А стана и уште еднаш кај 7-8 часот за да запали светло. Во тој момент надвор атмосферата стануваше сè пожестока. Мноштво народ се собираше од сите страни на градот. Почнаа да се слушаат метални звуци од цевки, дрвени од истоварувањето штици, од камионите што пристапуваа до центарот за да растоварат нешто, од монтирањето на донесените материјали. Музиката наскоро почна да станува сè погласна. Се приметуваше дека се пушта од квалитетен државен разглас. Се шушкаше меѓу луѓето за некои резултати. Дека е готово, дека нема назад.
Ближеше веќе полноќ кога Стамен за првпат стана и цврсто одлучи дека нема да ѝ се плаши на болката и дека ќе стои над школката додека здраво не изуринира. По неколкуминутно натегање со млазот, почувствува страшно печење по должината на целите мочни канали. Кога го чу тапиот удар на камчето врз емајлираната керамика и шумолењето на топлата и црвенкаста од крв течност, се испоти повторно, но првпат тој ден и без страв длабоко вдиша.
Му падна каменот од бубрег. Побрза кон терасата да земе воздух. Се збуни кога виде толку народ под својата тераса и кога чу толкава бучава од музика, од распеан народ, од огномет, од наздравувања, од аплауз, кога се приближи таткото на нацијата до микрофонот на свечената бина и кога рече:

„Граѓани и граѓанки на Македонија, дозволете вечерва вам и на сите граѓани и граѓанки на Македонија да ви ја честитам слободна, суверена и самостојна Македонија.“

На Стамена не само што му падна камен од бубрегот, му падна и камен од срцето кога го чу резултатот. А од болката беше заборавил дека денес е денот во кој требаше да гласа. Со душа во страв знаејќи ја силата на својата војска, која до пред скоро ја командуваше, но и со храброст затоа што си ја сакаше татковината.

Иако во пижами и неисчешлан, ја стави десната рака на срцето и викна колку што го држи глас:
„Да живее независна Република Македонија“.
Неколку десетици погледи се свртеа кон неговата тераса и отпоздравија смеејќи се.
Усрамен Стамен што така неподготвен славеше, се стрча внатре. Дури тогаш повторно го чу алармот. Го вчапи саатот со двете раце, високо го подигна, го тресна од подот и торжествено повторно викна:

„Да живее Македонија! Нека пукнат душманите!“

Однадвор уште се слушаа звуците на музиката, џагорот и огнометот, а внатре задоволната насмевка на Стамен и обидот на стрелките од распарчениот часовник да свртат уште некој круг.

Автор: Отец Пимен

 19-ти ноември 2017 лето Господово

 

 Извор: http://sky-mk.com/blog/2017/11/19/otets-pimen-za-makedonskite-raboti/Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 489
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 272
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 253
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »