логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

Одбележувањето на 70-годишниот јубилеј на Институтот за национална историја од Скопје

По тој повод, Институтот организира Свечена академија и Меѓународен научен симпозиум на тема „Балканската историографија и современите предизвици“.

Свечената академија ќе се одржи на 7 ноември (среда) со почеток во 19:00 часот, во Свечената сала на Македонската академија на науките и уметностите.

Меѓународниот научен собир ќе се одржи на 9 и на 10 ноември (петок и сабота) во просториите на Клубот на пратениците (Бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бр. 45, Скопје) во Скопје. На него ќе земат учество 60-ина истакнати научници од земјава и од странство.

Во името на Организацискиот одбор за одбележување на 70-годишнината на Институтот за национална историја – Скопје,


ПРЕЗЕМИ ПРОГРАМА

Со почит,

 Д-р Александар Манојловски

Генерален секретар на симпозиумотВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie