логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Монах Павле од Лавра 

ЖИТИЕ И СЛУЖБА НА СВЕТИ НЕКТАРИЈ БИТОЛСКИ

Korica.zitie.sv.Nektarij.jpg     vozdvizenie.jpg

 Службата што овде ја објавуваме е дело на мо-нахот Теодорит Дионисијатски. Таа е за првпат обја-вена во 1979 година, во познатиот „Диптих" на кати-гитот на теолошката школа во Атина, г. П. В. Пасхос. Покрај ова печатено издание постојат уште два рако-писа во кои е содржана службата на свети Нектариј. Едниот од нив се наоѓа во скитот на манастирот Голема Лавра - „Св. Мина", а вториот се наоѓа во библиотеката на рускиот манастир „Св. Пантелејмон". Разликите во трите служби се незначителни. Местата што беа нејас-ни во едниот ракопис, дообјаснети се со користење по-датоци од другите два ракописа.

 Korica.zitie.sv.Nektarij.jpg

 НА МАЛА ВЕЧЕРНА

На Господи, воззвлхъ,
 стихири на 6, глас 8.

Подобни на: Что вы ыдрЕЧбмъ СВАТІИ...


Како да те наречеме, светителу? Подвижник ли -бидејќи страстите на плотта ги умртви, борец ли -бидејќи битката добро ја заврши, разбивајќи ги сите леги-они демонски. О светилнику, кој блесна со дела божес-твени, твоите заслуги се многубројни, а доблестите го-леми. Моли се за спасение на нашите души. (двапати)


Како да те наречам, Нектарие? Жива вода на бесмрт-ност ли, извор на нектар ли, питие на неминливост ли, ѕвезда што изгрева и духовни зраци што заблескува, или, пак, светилник јасен на оние што монахуваат, зашто е твојот живот жив извор на светлина, која ти ја позна. Блажени, моли се за спасение на нашите души. (двапати)


Блесна како ангел, светителу, откако во храмот на архангелите му послужи на Бога, духовно принесу-вајќи му молитви на жртва и минувајќи го времето како бестелесен, во осаменост, пост, бденија и молитви. Ан-гелски поживеа на земјата и затоа, себлажени, моли се за спасение на нашите души. (двапати)

Слава, глас 2:


Оветителу, оче, богоносен Нектарие! Иако си се ја-вил во последните времиња, сепак, твојот живот и твоите дела се исти како и на древните отци. Затоа, Христос, знаејќи ги твоите подвизи и чистотата на тво-јата душа, те прослави на земјата. Така и ние, слично на тебе, треба да ја разбудиме во нас ревноста кон твоите доблести, за да се удостоиме заедно со тебе да ги достиг-неме небесата и вечното блаженство.

и сега и секогаш:


С ета своја надеж ја полагам во тебе, мајко Божја, зачувај ме под твојот покров.

На стиховни стихири, глас 6.
Подобни на:ТриднЕвеиъ воскрёслъ ёсй...


Божествениот твој слуга, Христе, светителот Нек-тариј, лукавите дејства на демоните со мечот на под-вигот ги отсече и рамен на божествените ангели се по-кажа.

 

Стих: Чесна е иред Госиода смршша на неговише иреиодобни.


Божествениот оган што ти го имаш, Христе, врз слу-гите твои го фрли и со верата на твоите божествени светители го запали трњето на пирејот. Сега за тоа ни сведочи Нектариј.

Стих: Со што да му возвратиме на Господа за сё што ни даде.


Пристапувајќи му на сецарот, Бог, сеславен Некта-рие, не престана заедно со сите светители да се мо-лиш за оние што те чествуваат и што го празнуваат твоето успение.

Слава, глас 6:


Да ја воспееме со вера, богомудри, Троицата во еди-ница; Отецот и Синот - кој е од него тајно роден, и Светиот Дух - кој исходи од Отецот.

и сега и секогаш:


Дево! Надеж си на оние што веруваат и на оние што тебе со љубов те чествуваат. Слушни ги нашите мо-литви и подај ни, богоневесто, да одиме достојно по патиштата Господови.

„Сега го отпушташ слугата твој...", трисветото, и останатото.


Тропар, глас 1.
Подобен на:
Шстыный житель...


Како ѕвезда зороносна си изгреал на Атос, си го ос-ветлил карејскиот скит, те воспита градот Битола, оче наш Нектарие. Просветли ги сите што со љубов те чествуваат и непрестано моли се за сите нас. Слава му на Христа, кој те прославил, слава му што те облагода-тил, слава му на оној што преку тебе ни даде нам исце-ление.

Слава, истото.

И сега и секогаш, богородичен, глас 8:
„Ти кој заради нас се роди од Дева..." и отпуст.

 

Korica.zitie.sv.Nektarij.jpg

 

 

Со благослов на митрополитот австралиски и новозеландски и администратор преспанско-пелагониски господин Петар

 Korica.zitie.sv.Nektarij.jpg

Наслов на изворникот:
ΠΑΥΛΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΛΑΥΡΙΩΤΟΥ,
Ό "ΟΣΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Ό ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ,
Αθήναι 1991 (Έκδοση: Επτάλοφος ΑΒΕΕ)

Превод од Грчки:
Весна Калпаковска
Валентина Гулевска

 Подготви: Стојанка Тежак

 Друго:

Житие на св. Нектариј Битолски (3)

Житие на св. Нектариј Битолски (1)

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 654
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 947
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 892
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

« »